Kara Quinnová přijíždí do Liberty Lake za svou babičkou, aby zde strávila nucenou dovolenou. V L. A. se jí totiž v jednom případu nevedlo příliš dobře a nezbylo jí, než se odklidit někam daleko. Kara je však workoholik a bez práce nevydrží, takže není divu, když se připlete k případu zavražděné ženy. Způsob zabití odpovídá tzv. Trojkovému vrahovi, který vraždí vždy v sérii tří obětí za sebou. První oběť připadá pokaždé na datum 3. března. Do malého městečka je povolána mobilní jednotka FBI, jež má vypomáhat místnímu policejnímu oddělení, které na podobné případy není vybaveno kapacitně ani laboratorně. Jednotce velí agent Matt Costa, který má kubánské kořeny, a spřátelí se se svéráznou Karou, s níž se pustí do společného boje proti sériovému vrahovi. Dostanou ho včas?

Nalákána zajímavě znějící anotací jsem se s chutí pustila do této knihy. Počáteční nadšení však velmi rychle odeznělo a vystřídalo ho rozčarování. Jak jsem nakonec tuto knihu hodnotila?

Začátek se rozjede velmi slibně. Při prologu čtenář nahlédne do mysli vraha a utvoří si o něm prvotní obrázek, přesto ještě zdaleka vůbec nic netuší. Na dalších stránkách a v dalších kapitolách poznáváte postavy, které vás provedou příběhem, a děj se utváří. 

Po přečtení cca sto stran jsem si uvědomila, že mě kniha bohužel vůbec nebaví. Děj se vyvíjel velice pomalu, autorka se příliš věnovala shromažďováním důkazů, které se táhlo, objevovaly se další a další postavy a přiznám se, že jsem v jejich hierarchii měla guláš. V tu chvíli jsem si pohrávala s myšlenkou, že knihu prostě odložím, jenže jak se znám, to už bych se k ní nevrátila nikdy. Tak jsem zatnula zuby a pokračovala ve čtení. Nakonec přečtení knihy nelituji, druhá polovina byla mnohem lepší a svižnější. Střídaly se nejen akční scény, ale také postupovalo vyšetřování směrem vpřed, takže se smyčka kolem vrahova krku utahovala. 

Postavy nebyly až tak špatně vykresleny, ke konci jsem si oblíbila agenta Costu, jeho průpovídky ve španělštině, jímž nechyběl vtip. Naopak Karu Quinnovou jsem nemohla nějak vystát, působila na mě nesympaticky a velmi mi vadila její vulgarita. Ovlivnila ji nepěkná minulost (jak už je v podobných knihách zvykem), možná a nejspíš proto se snaží působit navenek drsně, ale mě přišla spíš roztříštěná. Její vztah s Costou mě bavil, nerušil mě a spíše celou knihu okořenil, jinak bych četla jen suchou, emočně vyprahlou knihu, která by mě unudila k smrti. 

Vrah a jeho vraždění mi moc originální nepřišlo, konec a motiv mi nevyzněl příliš logicky. Čekala jsem víc.

Na to, že se jedná o autorku, která už má na kontě mnoho knih (což jsem se dozvěděla až po přečtení), celou dobu jsem si myslela, že se jedná o autorčinu prvotinu. Kdyby to tak opravdu bylo, možná bych hodnotila o stupínek výše, takhle bohužel musím spíše jednu hvězdičku ubrat. Třetí na řadě je dle mého nemastná a neslaná detektivka, která neurazí, ale ani nenadchne.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 3.png.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Allison Brennan

překlad: Lucie Gurrick

originální název: The Third to Die (2020)

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

rok vydání: 2020

počet stran: 464

ANOTACE