Po delší odmlce se ozvaly megaknihy.cz s nabídkou recenzního výtisku z jejich nakladatelství Ocelot od autorky Chevy Stevens s názvem Temné cesty. Předchozí autorčina kniha Nenechám tě odejít byla výborná, takže nebylo o čem přemýšlet.


Již po desetiletí řádí kolem hlavní silnice městečka Cold Creek vrah, který útočí na ženy. Svérázná teenagerka Hailey miluje přírodu a díky svému otci v ní umí i přežít. Nyní je Hailey sirotek a žije u příbuzných, kde jí policista Vaughn dělá ze života peklo. Hailey se rozhodne utéct do hor a lesů Britské Kolumbie, ale místní obyvatelé se začnou domnívat, že se stala nejnovější obětí silničního vraha.
O rok později se Beth Chevalier obrátí život vzhůru nohama. Její sestra Amber byla zavražděna, a tak Beth přijíždí do Cold Creek zjistit, co přesně se jí stalo. Čím víc se ale blíží pravdě, tím víc ohrožuje sebe samotnou a postupně odhaluje, proč Hailey utekla.


Začátek knihy vás vtáhne. Seznámení se sedmnáctiletou hlavní hrdinkou Hailey, kterou si po smrti otce vzala do péče její teta, bylo vcelku neotřelé a originální. Život u tety komplikuje tetin přítel – policista Vaughn, který má pod palcem celé městečko. Už roky se snaží dopadnout silničního vraha, podezřelý je téměř každý, neboť je pravděpodobné, že se jedná o někoho z místních, a on má obavy především o mladé ženy. Hailey je jednou z nich. Neustále ji sleduje, hlídá, Hailey se cítí jako v kleci a tak utíká za svým kamarádem Johnym, s nímž ji poutá dlouholeté přátelství. Když jednoho dne odhalí ve Vaughnově počítači kompromitující obsah, neváhá a uteče z domu. Žije v lese na vlastní pěst, splynuvši s přírodou – a v ten moment příběh začne pokulhávat. Nejen, že je těžko k uvěření, že samotná pubertální holka tak lehce přežívá v divočině, čtenáře začnou nudit popisné části života v přírodě s civilizací v nedohlednu. Ucházející začátek tak pohřbily otravné popisy každodenního života o přežití roztahané do bezmála sto stran. Když už konečně cítíte, že se začne něco dít, část s Hailey je utnuta. Začíná totiž příběh Beth, sestry zavražděné Amber.

Už podruhé se tak ocitáme „na začátku“ a opět seznamujeme s další postavou. Je nabíledni, že než dojde k jakémukoliv napínavému momentu, uběhne mnoho stran. Pro mnoho z vás tak bude důvod k povzdechu. Ač Bethini rodiče, kteří mají svou víru, nesouhlasí, ona chce za každou cenu zjistit, co se stalo její sestře a kdo ji zavraždil. Odjede proto do Cold Creeku a postupně se seznamuje s místními. Naráží samozřejmě i na policistu Vaughna, který ji nespustí z očí. Obrňte se, neboť v této knize dojde i k milostné scéně, která zde zřejmě nesmí chybět. Trocha toho napětí neuškodí, že?

Velký problém jsem měla s věkovou kategorií hlavních hrdinek. Často jsem měla pocit, že čtu příběh young adult, který mi byl vyvracen detailními popisy zavražděných obětí. Absolutně netuším, pro koho je kniha určená. Pro mladší čtenáře je příliš drastická, starší se naopak neztotožní s názory pubertálních hlavních postav. Nějaké napětí, spojené s názvem „temné cesty“, z něhož se dalo vykřesat maximum, vyzní do ztracena. Závěrečná třetina byla přehnaně akční, z hlavních hrdinek se stávají superženy, které přežijí téměř vše. Ztotožnění pachatele nepůsobilo nijak překvapivě, neboť správnou dedukcí jej lze spolehlivě odhalit. Takže překvapení se nekonalo ani v tomto směru.

Vyzdvihla bych snad zajímavě popsané malé městečko i s jeho obyvateli, obklopené lesy, v němž vládne policie.

Těžko říct, která skupina čtenářů bude z knihy nadšená. Pro thrillerové fajnšmekry se bude jednat z větší části o zklamání. Bohužel nemohu hodnotit lépe, a to přesně proto, že vím, že autorka psát umí, o čemž mě přesvědčila předchozí knihou.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Týmu megaknih. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Chevy Stevens

překlad: Eva Hauserová

originální název: Dark Roads (2021)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Ocelot

počet stran: 368

ANOTACE