Žánr „true crimi“ je v posledních letech velmi oblíbeným a vyhledávaným žánrem, a není proto divu, že se nakladatelství Jota rozhodlo vydávat edici se stejnojmenným názvem. První knihou, která v této edici vyšla, je právě zmiňovaný Ted Bundy, vrah po mém boku. Druhou knihou, která vyšla nedávno u téhož nakladatelství, je Richard Ramirez: Night Stalker, jenž byl rovněž obávaným sériovým vrahem.

Ted Bundy byl (a stále je) nechvalně proslulý sériový vrah, který řádil v Americe v 60. a 70. letech 20. století. Na první pohled byste to do něj neřekli. Ted Bundy měl dvě tváře. Tento na první pohled charismatický mladý muž, student práv, jenž si vydělával peníze na krizové lince jednoho centra a kde se také seznámil s autorkou Ann Rule, byl zároveň bestiálním vrahem mladých žen. Dokázal je okouzlit svým šarmem, pod různými záminkami je žádal o pomoc, a poté udeřil. Jeho nejbližší a rovněž samotná autorka nemohli uvěřit, že Ted Bundy je oním svého času nejhledanějším vrahem Ameriky.


Jak poznáte, komu věřit? Komplexní portrét Teda Bundyho a jeho brutálního případu.
Kniha spisovatelky Ann Rule zpracovává příběh sériového vraha Teda Bundyho, kauzu, která otřásla Amerikou. Stejně jako v době svého vzniku děsivě popírá naši představu, že bychom přece samozřejmě poznali, kdyby mezi námi žilo monstrum, pracovalo vedle nás a tvářilo se, že je jedním z nás. S mrazením stupňujícím se s každou další stránkou sledujeme, jak si autorka začala postupně uvědomovat, že její citlivý spolupracovník z krizové linky Ted Bundy je ve skutečnosti jedním z nejděsivějších sériových vrahů Ameriky. Bundy se doznal k zabití nejméně šestatřiceti mladých žen po celých Spojených státech a za tři z těchto vražd byl nakonec odsouzen k smrti na elektrickém křesle. Autorka čerpala i ze své korespondence s Bundym, jež trvala až do doby krátce před jeho popravou. Podařilo se jí udržet v rovnováze svůj hluboce osobní pohled na věc a svou roli kriminální reportérky při honu na brutálního sériového vraha – geniálního a charismatického Bundyho, o němž si myslela, že ho zná. Touto nezapomenutelnou kronikou Bundyho života, jeho případu a jejich vzájemného vztahu, Ann Rule změnila směřování literárního žánru true crime.


Autorka ukazuje bez příkras portrét Teda Bundyho od jeho raného dětství, přes mládí a studia, jeho seznámení s první láskou, tvrdé vystřízlivění po rozchodu, kterého se obával, a následného plánování pomsty. V tuto chvíli čtenář pomalu zjišťuje, čeho všeho byl Ted Bundy schopen. Na jednu stranu byl okouzlujícím mladým mužem, na druhou nebetyčným lhářem, podvodníkem, zlodějem a v neposlední řadě i bestiálním vrahem. Autorka čtenářům čtivě předkládá hrůzná fakta, zároveň si však neodpustí citově podbarvené názory na jejího tehdejšího přítele, za něhož Teda Bundyho považovala. Autorce trvalo velmi dlouho, než „otevřela oči“ a uviděla Teda Bundyho takového, jakým ve skutečnosti byl. Ani ona dlouhá léta nepoznala, že ji jen využívá ke svému prospěchu, jak to dělal u mnoha lidí, které si pustil k tělu. 

I přesto, že kniha je obsáhlá a čítá víc jak 500 stran, směle do ní jděte, neboť vás dostane svou čtivostí, hrůznými fakty, množstvím obětí, výpovědi policistů či přeživších obětí, jeho dopadením a monstrózním procesem, při němž byl Ted Bundy odsouzen k smrti. Nechybí ani fotografie Teda Bundyho v různých životních etapách, jeho obětí či vyšetřujících policistů. Pokud vás láká „true crimi“ nebo čtete rádi o sériových vrazích, rozhodně si nenechte ujít tuto knihu. 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Heleně Herynkové z nakladatelství Rosier, která zprostředkovala recenzní výtisk a samozřejmě rovněž nakladatelství Jota.

Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

Autor: Ann Rule, originální název: The Stranger Beside Me (1980), překlad: Helena Hartlová, rok vydání: 2022, nakladatelství: Jota, počet stran: 568