Sedmnáctiletá Mindy Wrightová je vynikající závodní lyžařka a její život je téměř dokonalý. Vše se změní v den, kdy se těžce zraní na sjezdovce a málem přijde o život. Při operaci lékaři zjistí, že trpí leukémií a její jedinou nadějí se stane transplantace kostní dřeně. Dárci by mohli být rodiče, ale testy odhalí, že Mindy ve skutečnosti není jejich dcera. V tu chvíli se rodina rozdělí hledáním pravdy a tajemství pomalu vyplouvají na povrch. K tomu Mindy objeví schované dopisy, které jí zpočátku nedávají smysl…Kdo se uchýlí k vraždě, aby ochránil svou rodinu?

Tuhle knihu jsem měla v hledáčku od samého začátku. Obálka se mi osobně sice moc nezamlouvala, ale po zjištění na goodreads.com, že kniha má velmi vysoké hodnocení, jsem obálku přestala řešit. Těšila jsem se na pořádný psychothriller, a nakonec se mi dostalo ještě mnohem více.

I když se jedná o knihu většího formátu s počtem stran bezmála 500, nemusíte se bát žádných hluchých míst. Zpočátku sice chvíli trvá, než se příběh rozjede a dostane grády, ale nejedná se o nic zdlouhavého. Věřte, že jakmile se ponoříte do tohoto příběhu, ve kterém hraje prim snaha o dokonalý rodinný život, těžko budete knihu odkládat.

Prolog vás zavede do psychiatrické léčebny roku 1993, kde se seznámíte s mladičkou Vivian, která se zde léčí z opakovaných pokusů o sebevraždu souvisejících s depresí. Zde se seznámí s Liesel, dívkou, která je zde odsouzena k pobytu za vraždu.

Po prologu se ocitáte v současnosti a sledujete rodinu Wrightových, která je právem pyšná na lyžařské úspěchy své dcery, až do dne, kdy jejich rodinné štěstí zhatí nehoda na sjezdovce. Ta odstartuje kolotoč rozhodnutí a jejich následků a pomalu začínají vyplouvat na povrch strašlivá tajemství.

Děj je rozdělen na tři části, z nichž v první se dozvídáte o Lauren a Jasperovi a jejich dceři Mindy, u které je objevena vzácná nemoc krve. Důležitou postavou je rovněž Juliet, Laurenina mladší sestra, která pracuje v laboratoři pro CBI a věda je jejím životem. Právě ta se náhodou dozvídá pravdu o tom, že Mindy nemá žádné společné znaky se svými rodiči. Jak je to však možné? Pamatuje si Laurenino těhotenství a následně její novorozenou dcerku. Vztahy mezi sestrami však nebyly nikdy ideální, a to s ohledem na jejich větší věkový rozdíl. Juliet se však nevzdává a pouští se do pátrání po biologických rodičích Mindy, aby našla vhodného dárce pro transplantaci kostní dřeně. Netuší, že otevírá staré rány, které neměly nikdy vyplout na povrch a dotyčný, který se cítí ohrožen, je pro ochranu vlastní rodiny schopen úplně všeho.

Tento psychothriller má přesně vše, co od takového žánru očekáváte: propracované postavy, poutavý děj, zvraty a odhalení, u nichž si nemůžete být pravdou jisti, manipulaci, přetvářku, vraždu(y), emoce, napětí a gradaci děje a samozřejmě závěrečné rozuzlení, které vás dostane.

Autorka tuto knihu psala několik let a nejspíš udělala dobře, v jakém konečném zpracování se dostala ke čtenářům. Při jejím čtení jsem neobjevila žádná hluchá místa či dějovou výplň. Každá věta, každé slovo má svůj smysl a budete je hltat od první stránky až po tu poslední.

Pokud hledáte kvalitní psychothriller, rozhodně se zaměřte na Tajemství krve. Výstižnější název pro tuto knihu si ani neumím představit. Krev, která skrývá tolik tajemství a která je zároveň schopna nejhorších zločinů. Až do konce si nebudete jisti, co je skutečnost a co manipulace a pohrávání si se čtenářem. Vřele doporučuji.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Dagmar Červenkové z nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: J. T. Ellison

překlad: Vlasta Hesounová

originální název: Tear Me Apart (2018)

nakladatelství: Leda

rok vydání: 2020

počet stran: 472

ANOTACE