Ráda si občas přečtu román z období československé historie. Po této jsem sáhla především proto, že jsem se s tvorbou autora Ladislava Vrchovského seznámila díky knize Generál Heliodor Píka a jeho vrazi. Byla jsem zvědavá i na novinku Stará fotografie, která mě lákala především touhou poznat osudy lidí z fotografie na obálce.
Příběh, inspirovaný skutečnými událostmi, nám připomíná sílu lidských hodnot a také odhodlání nepodlehnout žádnému zlu, ať už je sebevětší.
Příběh Bedřicha, Jaroslava a Heleny začíná v roce 1938 v Československu okupovaném nacisty. V té době vznikl v protektorátu Čechy a Morava odboj proti hitlerovskému Německu – ilegální armáda a organizace Obrana národa.
Co všechno se odehraje v životě hlavních hrdinů a jak dopadne v této nelehké době jejich přátelství? Proč v těžkých dobách často i ti nejlepší a nejvěrnější tak snadno převléknou kabát? Co dovede lidi k udávání svých nejbližších přátel, a dokonce rodiny? Rodí se velká nenávist vždy pouze ze strachu?
Napsat recenzi ke knize inspirovanou skutečnými událostmi nebo k literatuře faktu je pro mě vždy výzva. Vždy se soustředím na to, abych se vyvarovala nepřesností a omylů a zároveň vypíchla důležitá fakta.
Příběh je rozdělen na tři části. První z nich s názvem Věrni zůstaneme se začíná odehrávat v roce 1938, kdy v nacisty okupovaném Československu vzniká odbojové hnutí Obrana národa, se zrodí příběh tří lidí – Bedřicha, Jaroslava a Heleny. Čtenář má možnost sledovat počátky vzniku národního odboje, na němž se podíleli především bývalí příslušníci československé armády, z nejznámějších Josef Mašín, Josef Balabán ad. Pod záštitou národního odboje však dobrovolně sloužili především obyčejní lidé, autor nás seznamuje zejména s převaděči, kteří působili v polském pohraničí. Děj se tak z větší části odehrává na Vsetínsku v krásném beskydském podhůří. Proti národnímu odboji se tvrdě postaví gestapo, aby jeho členy odhalilo a potrestalo. K rozbití jádra odboje gestapo využije kolaboranty, které také naverbuje. V druhé části s názvem Válka skončila, boj pokračuje se spolu s hrdiny dočkáme konce války, nicméně bojům ještě neodzvonilo. Na prvním místě je snaha vypořádat se s válečnými zločiny a zločinci, hlavní roli má rovněž udavačství a pomsta. Na scénu přichází komunismus, který, jak víme, nepřinesl nikdy nic dobrého. Spletitý příběh zakončí až třetí část s názvem Stará fotografie, kdy se konečně na scénu dostává ona fotografie z obálky knihy. Komunismus vzkvétá a nyní je v plné síle, stejně tak udavačství – co vede lidi k tomu, že udají své nejbližší přátele?

Autor si vybral sice méně časté, ale zato velmi zajímavé období československých dějin. S autorem jsem opět spokojená, a to jeho precizností, co se týče historických reálií a faktů, které skvěle kombinuje s beletristickou formou, jež osloví širší spektrum čtenářů. První polovina je založena především na faktech týkajících se národního odboje a rovněž pozadí jeho vzniku a účelu. Dozvíte se tak nejen mnoho informací, ale také jmen hrdinů bývalých příslušníků československé armády, kteří věřili v sílu a hrdost českého národa. Krátké kapitoly mají navodit údernost a snahu obracet stránky za stránkou, ale občas byly na škodu. Nečekaně brzké vytržení z jednoho příběhu a přenesení do jiného zhoršovalo koncentraci při čtení. Počítejte také s tím, že v tomto historickém románu se mihne mnoho jmen, některá velmi podobná (Křeček a Přeček), která vás mohou plést. Nejedná se však o autorovu snahu vás zmást, „život je jen náhoda“, což se nejednou přesvědčíte i v této knize.
Druhá polovina byla mnohem čtivější, akční momenty střídaly ty napínavé, a že se v poslední třetině dalo napětí doslova krájet. Závěrečná třetina totiž dostala až detektivní nádech, já si zde velmi libovala. Vytvořit si bližší vztah k některé z postav bylo těžší, poslední závěrečná část k tomu měla nejblíže. Fandila jsem dětskému hrdinovi a prožívala s ním všechny jeho okamžiky.
Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací, odhalila další kus naší historie a jsem tomu velmi ráda. Pokud vás zajímají historické romány čerpající ze skutečných příběhů, směle se pusťte do Staré fotografie, která vám přiblíží české hrdiny, touhu pro spravedlnost, ale i škálu negativních vlastností a budete doslova šokováni, čeho všeho je člověk schopen.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Ladislav Vrchovský
nakladatelství: Grada
značka: Cosmopolis
počet stran: 304
Napsat komentář