Po skvělém Smrtícím útesu od téhož autora jsem si nemohla nechat ujít ani jeho novinku, kterou vydalo nakladatelství Katto, Smrt u Zavěšený skály.

I tentokrát autor propůjčil slovo při vyprávění třináctiletému chlapci jménem Jesse, který se za tragických okolností otcova úmrtí, jež se odehrály v domovské Austrálii, musel znenadání odstěhovat na pobřeží středního Walesu. Jeho matka tu koupila rekreační středisko a Jessemu nezbylo, než se přizpůsobit novému životu. Brzy se seznámí s dalšími dvěma kluky, s nimiž má společného koníčka – surfování. Když objeví nedotčenou pláž u Zavěšený skály, slíbí si, že o ní neřeknou živé duši. Jde však udržet tajemství i za vyhrocených situací?

V druhé dějové linii sleduje čtenář mladou psycholožku Natálii, která přijde za nevyjasněných okolností o manžela. Odjel surfovat a zřejmě v moři přišel o život. Po letech jí však zavolá člověk, který údajně našel manželovu peněženku, ale v místech daleko od místa tragédie. Rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Děj nabere nečekaný spád a některá rozhodnutí už se nedají vrátit zpět.

Co mají tyto dvě dějové linie společného?

Už v předchozí knize autor ukázal, že je skvělý vypravěč a v této to jen potvrdil. Zpočátku se tvářící dobrodružný příběh s partou tří kluků a nadšeného surfování se změní v napínavý psychothriller, který vás při konečném rozuzlení překvapí.

Tentokrát však musím své hodnocení o jednu hvězdičku snížit, protože Smrtící útes byl prostě lepší. Tato kniha je také velmi dobrá, ale po sto přečtených stranách jsem zjistila, že čtu vážně jen dobrodružný příběh party kluků, v němž se nic zásadního neděje. Chápu však, že si autor připravoval půdu pro situace, kterým nebylo vyhnutí. 

Vyzdvihnout však musím autorovy popisy surfování, mořských vln, přírody a celkově letní atmosféry, která panovala, a to jak v Austrálii, tak i ve Walesu. Člověk si při čtení připadal, že se ocitl spolu s postavami na stejném místě a prožívá totéž, co ony.

Zhruba za polovinou se však příběh tří kluků vyhrotí a nevinnému dobrodružství je nadobro konec. Partu tato událost rozdělí navždy a už nikdy nebude nic takové, jaké to bylo dřív.

Závěrečná třetina nabere šílené tempo, sled událostí dospěje do bodu, kdy už nebude cesty zpět a čtenář se nebude stačit divit, protože jeden zvrat bude střídat druhý. A zaručuji vám, že epilog vám nasadí dalšího brouka do hlavy, kterého se jen tak nezbavíte. Zpětně vám dojde spousta věcí a najednou budete mít z knihy a příběhu úplně jiný pocit.

Přesto se v doslovu dozvíte autorův záměr, jak byl příběh myšlen a že děj není jednoznačný, byť se tak tváří. Poprvé jsem se tak setkala u tohoto žánru s autorovým vysvětlením na závěr, které si údajně vyžádali jeho čtenáři. Na jednu stranu autora chápu, na druhou mi přišel víceméně nadbytečný. Takhle bych si po přečtení lámala hlavu, závěr bych si přečetla vícekrát a vyvodila si vlastní úsudek. Každopádně radím, nečtěte si jej dopředu!

Smrtícím útesem si mě autor získal, Smrtí u Zavěšený skály mi jen potvrdil, že je velmi podmanivý vypravěč se smyslem pro vykreslení zajímavých a především plastických postav s realistickými psychologickými profily, které vám ožívají před očima, ale také dokáže věrohodně popsat moře i s jeho nástrahami a krásami, krajinu a místo, kde se děj odehrává, a samozřejmě nechybí ani dostatečná dávka napětí a napínavých scén.

Byť mám k této konkrétní knize drobné výhrady spojené s pomalejším plynutím děje, nic to nemění na tom, že jsem si autora oblíbila a nenechám si uniknout žádnou další jeho knihu.

Pokud hledáte zajímavý a neotřelý psychologický thriller s věrně popsanými postavami, situacemi i kulisami, rozhodně se zaměřte na Gregga Dunnetta, který všemi uvedenými výčty disponuje.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Stanislavě Holomkové z nakladatelství Katto. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Gregg Dunnett

překlad: Jakub Kapras

originální název: The Wave at Hanging Rock (2020)

nakladatelství: Computer Media

značka: Katto

počet stran: 360

ANOTACE