Kniha Šepot v bouři, která vyšla u nakladatelství Cosmopolis, je mou druhou přečtenou knihou od Aleše Novotného a opět jsem nadšená! První byla Pamatuj na smrt (Yoli, 2019), která mě nadchla. V lednu se chystám na přečtení další autorovy knihy Zvěsti (Yoli, 2021), ale už teď si přidávám autora mezi své oblíbené.

Šepot v bouři je unikátní tím, že se jde o první autorovu knihu určenou pro dospělé čtenáře. Jedná se o útlou novelu čítající 180 stran, takže přečtenou ji budete mít za pár hodin.


Pochopíme někdy, jak některý věci, na kterých tak moc lpíme, jsou bezcenný, a ty, kterých si máme skutečně vážit, bereme jako pouhou samozřejmost?

Po náhodném návratu do rodné vsi Michal netuší, jak dramatické chvíle ho čekají. Musí čelit nejen bolestivým vzpomínkám, ale také se vyrovnat s naprosto nečekaným rozuzlením a odhalením strašlivého tajemství, které po tolika letech vyplouvá na povrch.

Tohle byla ta nejpodivnější podoba naděje, jakou jsem kdy spatřil. Naděje, ty dvířka v naší mysli, který dokážeme pootevřít natolik, abychom vklouzli dovnitř a pořádně za sebou zabouchli. Naděje, ve který se chceme ztratit. A přesně takovou jsi tu po sobě zanechala…


Hlavní hrdina Michal utápí smutek a depresi v alkoholu, neboť přišel o svou velkou lásku Evelin, která podlehla vážné nemoci. Trpí výčitkami, že s ní nebyl do poslední chvíle a nemůže si to odpustit. Proto opustil svou rodnou vesnici a za minulým životem se snažil udělat tlustou čáru. Jednoho dne mu zavolá bývalá kamarádka Kristýna, že se po dlouhých letech našlo tělo zmizelého kamaráda Tomáše. Když tehdy zmizel, byly nalezeny u řeky jeho boty a kolo a všichni se shodli na tom, že skočil do vody sám. Michal se vrací do rodné vsi a netuší, že vyplave na povrch temné tajemství.

Na 180 stranách se odvíjí silný příběh, na jehož konci vám nezůstane oko suché. Hlavní postava vypráví svůj příběh v ich formě a nechává nahlédnout čtenáře do vlastních bolestných myšlenek a vzpomínek. Většinu jich vypráví v alkoholovém opojení, díky němuž se snaží zapomenout. Nedaří se mu to, už i z toho důvodu, že Evelin pořád vídává. Jeho výčitky se tak prohlubují a nedají mu spát. Netuší však, že odhalení strašného tajemství převrátí jeho hodnoty o 360 stupňů.

I když mohou na někoho Michalovy monology působit zdlouhavě, možná s ním nebudete zpočátku ani soucítit a říkat si, ať se konečně vzmuží a jde dál, že život je krátký na nekonečné truchlení, na konci se vám pohled na něj obrátí a těžko budete zadržovat slzy. Tento promyšlený věrohodný příběh, který autor napsal, vás dostane svou intenzitou, emocemi a zejména rozuzlením. Šepot v bouři je příběhem k zamyšlení – k zamyšlení nad životními hodnotami, ale i životem obecně, stejně tak smrtí, která je jeho nedílnou součástí. Láska je hluboký cit, ale mít dobrého přítele, který i za cenu vlastní pověsti udělá věc, která kladným způsobem ovlivní život nejen tvůj, je k nezaplacení.

Opět mě nadchl autorův styl psaní – jde vidět, že je vypsaný, věty a slovní spojení nikde nedrhnou, ba naopak. Tento mladý a sympatický autor musí svou tvorbou oslovit většinu čtenářů.

Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří o autorovi slyší poprvé, ale i těm, kteří se s autorem nesetkávají poprvé. Těším se na další autorovy počiny!

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Barboře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Aleš Novotný

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 180

ANOTACE