Po předchozím vynikajícím Tichu ve sněžném městě (recenze zde) jsem se těšila na další pokračování se sympatickým inspektorem Unaiem de Ayalou zvaným Kraken a jeho neméně sympatickou kolegyní a kamarádkou Estíbaliz Ruizová de Gauna, takže má prosba ohledně zaslání recenzního výtisku na tuto konkrétní knihu byla logickým krokem. Jak u mě kniha obstála?

Příběh plynule navazuje přesně tam, kde minule skončil. Inspektor Ayala v předchozím případu dal v sázku svůj vlastní život a utrpěl vážné zranění hlavy, kvůli němuž ztratil řeč. Jeho rodinný život se také ocitl v troskách, a když se najde jeho bývalá láska vysoko v horách mrtvá, zjišťuje, že ho dohání vlastní minulost. Způsob, jakým byla jeho první milá zavražděna, odpovídá dávnému keltskému rituálu. Pátrání jej dovede k okruhu lidí, kteří se kdysi účastnili archeologického tábora, přičemž inspektor Ayala byl jedním z nich. Dalšími účastníky byli jeho kamarádi, ale také profesor Saúl Tovar, jemuž zmizela dcera Rebeca. Kdo stojí v pozadí všech událostí? 

Čtenář se opět setkává s oblíbenými postavami v čele s inspektorem Ayalou, jeho kolegyní Estíbaliz, šéfkou Albou, svou úlohu sehrají i hackerka Golden Girl či MetuSalem, ale rovněž poznáváme i postavy nové – posily policejního týmu strážnici Milán Martínezovou a nadstrážmistra Manuela Peñu.

Při čtení můžete nabýt dojmu, že autorka napsala velmi podobný příběh tomu předchozímu. Podle mého názoru se však dočkáte stejně kvalitního, propracovaného, na zvraty bohatého příběhu, který, ač je opět obsáhlejší, vás ani na chvilku nebude nudit a nedočkáte se žádných hluchých míst. Příběh je prodchnutý historií, má nádech tajemna a dozvíte se drobné střípky o keltských rituálech. Opět se zde odehrávají dvě dějové linky – současnost střídá minulost. Čtenář se pomalu dozvídá, co se tehdy na archeologickém táboře událo, co bylo přehlíženo a kdo nebyl vyslyšen. 

Pokud se vám v předchozím díle líbilo prostředí, v němž se příběh odehrává, i zde si přijdete na své. Část příběhu strávíte v roce 1992 na archeologickém táboře, jehož účastníci prožijí situace, které budou důležité i v současnosti. Autorka vymyslela zajímavou zápletku, dobře promyšlenou, a děj tak hltáte od první do poslední stránky. Na konci nechybí ani napětí a pořádně vypjatá scéna, na jejímž konci jsem zamáčkla slzu. 

Podle mého názoru má tento thriller přesně to, co od podobného thrilleru očekáváte. Je čtivý, napínavý, postavy jsou uvěřitelné a velmi dobře vykreslené v čele s Krakenem, kterého si musíte oblíbit, děj se odehrává na atraktivním místě, nechybí promyšlené vraždy spojené s rituály, vychytralý vrah a překvapivé zvraty. Já jsem i s druhým pokračováním maximálně spokojená a těším se na závěrečný díl trilogie s názvem Páni času, který má vyjít koncem října.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji e-shopu Knihy Dobrovský, jenž knihu Rituály vody vydal pod značkou Vendeta. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Eva García Sáenz de Urturi

překlad: Lenka Malinová

originální název: Los ritos del aqua (2017)

nakladatelství: Dobrovský s.r.o.

edice: Vendeta

rok vydání: 2020

počet stran: 472

ANOTACE