Knížku od soudní patoložky Dr. Judy Melinek jsem si nemohla v žádném případě nechat ujít. Navíc, když napsala spolu s manželem thriller ostrý jako skalpel. Před pár lety jsem totiž od této dvojice četla knihu Řez do tuhého – Dva roky, 262 mrtvol aneb Vzpomínky soudní lékařky (2014, Blue vision), na kterou jsem tehdy se začínajícím blogem ještě na předchozí doméně psala recenzi. Jednalo se o výbornou non-fiction, kterou doporučuji především fanouškům „pitev“, resp. anatomie lidského těla či biologie.

Určitě vás tedy nepřekvapí, že i v této novince je hlavní hrdinou soudní lékařka Jessie Tesková. Její kořeny sahají do Polska, tudíž vás celou knihou budou provázet její průpovídky v polštině. Jessie nastupuje na nové místo v San Francisku s jediným přáním – zapomenout na poslední případ v Los Angeles, který se jí velmi osobně dotkl. Začíná tedy znovu na novém místě. Brzy se jí do rukou dostane podezřelý případ mrtvé ženy, která měla zemřít na smrtelné předávkování, ale důkazy hovoří jinak a vše vypadá na úkladnou vraždu. Jessie se pouští do pátrání, které ohrožuje nejen její kariéru, ale i život.

Ač jsem byla zpočátku trochu skeptická zřejmě i poté, co mě první třetina nijak zvlášť neohromila, v další části se vše zlomilo a já knihu nemohla dostat z ruky. Na prvotinu se totiž jedná o výborné čtení!

Autorka napsala vcelku komplikovaný příběh s mnoha dějovými odbočkami, ve kterém se můžete zpočátku ztrácet. Případů a pitev je hodně a není jednoduché se zorientovat, které z nich jsou pro děj důležité a které jej jen dokreslují. Doporučuji však vytrvat. Autorka začne vše pomalinku odkrývat a postupně vám budou jednotlivé dílky skládanky zapadat do sebe. Po přečtení jsem musela smeknout, že se autorka nezamotala do svých vlastních sítí a závěr vyzněl naprosto racionálně.

Nejen, že si sympatickou Jessie s jejími slovanskými kořeny oblíbíte, ale zároveň si užijete propracovaný a napínavý příběh, v němž sice svou roli sehraje především drogové podsvětí, nicméně na druhou stranu vás autorka seznámí prostřednictvím Jessie s její ve všech ohledech zajímavou (a těžkou) prací.

V příběhu nechybí ani překvapivé zvraty, nervy drásající scény, napětí a správná gradace děje.

Jedinou drobnou vadou na kráse (mimo výše uvedenou slabší první třetinu) byly velmi dlouhé kapitoly, které neměly konce. Hlavně v tu chvíli, kdy se vám únavou zavírají oči a vy čekáte na její konec, protože ji nutně musíte dočíst.

Pokud toto autorce odpustíte, věřte, že vás čeká zajímavě komplikovaný příběh, jehož nitky, ač si o nich budete myslet, že spolu nijak nesouvisí, vás překvapí svou spletitostí a ohromí svou logickou uspořádaností.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Judy Melinek, T. J. Mitchell

překlad: Roman Lipčík

originální název: First Cut (2020)

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

rok vydání: 2020

počet stran: 368

ANOTACE