Po delší pauze se vrací na knižní scénu oblíbený autor thrillerů Robert Bryndza. Tentokrát čtenářům představuje třetí díl detektivní série s vynikající Kate Marshallovou coby hlavní hrdinkou.

Kate si spolu s Tristanem Harperem otevře soukromou detektivní kancelář. V knize nazvané Propast smrti řeší svůj první detektivní případ. Jak při něm obstojí?


Soukromá detektivní kancelář Kate Marshallové a Tristana Harpera má svůj první velký případ. Před dvanácti lety odhalila novinářka Joanna Duncanová politický skandál a poté záhadně zmizela. Většina lidí už zapomněla, jen Joannina matka stále po své dceři pátrá.
Kate a Tristan vycházejí při svém vyšetřování z Joanniných složek a poznámek a jdou krok za krokem po jejích stopách. Mezi jejími osobními věcmi odhalí Kate jména dvou mladých mužů, kteří také zmizeli.
Když pospojuje poslední dny těchto tří pohřešovaných lidí, Kate si uvědomí, že Joanna pravděpodobně narazila na něco mnohem zlověstnějšího, než by kohokoliv napadlo: sériového vraha…


Nedávno jsem četla knihu s lehce podobným námětem, kdy jistá novinářka odhalila tajemství, které mělo být navždy pohřbeno, což ji stálo život. Zmíněná předchozí kniha byla většího formátu, s hustším písmem a asi s dvojnásobkem počtu stran. Musím podotknout, že byla skvělá. Jednalo se o podrobné poctivé detektivní pátrání, které miluji. Bylo zajímavé knihu porovnat s nynější knihou Roberta Bryndzy – autor se v ní věnuje poctivému detektivnímu pátrání, výslechům svědků a s ním i pomalým sbíráním drobných střípků, které vedou k odhalení totožnosti vraha. Ač s o polovinu menším rozsahem stránek se autorovi podařilo nemožné. Napsal totiž detektivní příběh, který má hlavu i patu, zajímavou zápletku, dobře vystavěné dialogy, pátrání je logické a systematické a nechybí mu napětí, překvapivé odhalení, ani nějaká ta akce na závěr. Autor nepoužívá vycpávky jen proto, aby kniha měla víc stran – jeho příběh jich má totiž tak akorát.

Opět jsem si užila skvělou detektivku z pera Roberta Bryndzy, který píše nenáročné detektivky, u kterých si odpočinete a odreagujete. Čtenář se tentokrát podívá do prostředí gayské komunity, v níž řádí sériový vrah, který si vybírá mladé a atraktivní muže. Jak s tím souvisí pohřešovaná novinářka Joanna, na to musí přijít Kate s Tristanem. Nechybí ani kapitoly z pohledu vraha, které poodhalí vrahovu minulost a jeho motiv. Závěrečné odhalení je jen třešničkou na dortu.

Pokud ještě neznáte knihy Roberta Bryndzy, které vydává nakladatelství Cosmopolis, poohlédněte se nejprve po prvním dílu série s názvem Kanibal z Nine Elms, který vás zasvětí do soukromého života hlavní hrdinky od počátku, neboť její postava i postava Tristana Harpera se vyvíjí. Pokud však máte autora mezi oblíbenými stejně jako já, budete mít přečtenou sérii s Erikou Fosterovou i Kate Marshallovou, a tento nový případ slupnete jako malinu. Já se budu opět nedočkavě těšit na další díl!

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Barboře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Robert Bryndza

překlad: Kateřina Elisová

originální název: Darkness Falls (2021)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 368

ANOTACE