Velice záhy jsem se pustila do další „kattovky“, tentokrát s názvem Přímo před očima. Opět mě zaujala obálka a především hlavní postava, která je nevidomá.


Naomi Hannahová je od narození slepá. V malém, stísněném městě Balkerne Heights je nešťastná, a proto se rozhodne vzít si život. Než se k tomu odhodlá, narazí na tělo mladé ženy, která byla brutálně zavražděna. Cítí, že na místě činu není sama – někdo ji pozoruje. Naomi sice nevidí vrahův obličej, ale je jediná, kdo jej může identifikovat.
Pro Naomi se všechno změní: když je její život v nebezpečí, uvědomí si, jak moc chce zůstat naživu. Zatímco policie pátrá po pachateli a mrtvých osob přibývá, Naomi vyčkává a snaží si odpovědět na otázku, která může ovlivnit její osud: proč ji vrah nechává žít?


Hlavní hrdinkou je mladá černošská dívka Naomi Hannahová, která se od narození potýká s handicapem – je nevidomá. Žije v milující rodině, avšak nebylo tomu tak vždy. V dětství byla opuštěna biologickou matkou, ale ujala se jí Rachel, díky níž získala i nevlastní sestru. Naomin život není příliš šťastný, nedávno se rozvedla se svým manželem, se kterým neměli stejný pohled na rodinný život. Má pocit, že je zbytečná a tak se rozhodne svůj život ukončit. Zasáhne však osud a Naomi narazí na tělo mladé ženy, která byla brutálně zavražděna. Navíc cítí, že ji někdo pozoruje. Mrtvých začne přibývat a Naomi se cítí ohrožená. Nechává ji vrah na živu jen proto, že ho nemůže identifikovat?

V prvé řadě musím autorovi vytknout charakter hlavní hrdinky. Popis její postavy byl pro mě neurčitý, neuměla jsem si ji ve skutečnosti představit. Určitě znáte ten pocit, kdy vám postavy ožívají přímo před očima. V tomto případě se nic takového nestalo. Přitom autor měl tolik možností. K nevidomé hlavní postavě si budete těžko nacházet cestu, neboť se hned na prvních stranách knihy chystá spáchat sebevraždu. Soucítit s Naomi nemůžete, jelikož o ní prakticky nic nevíte. Když se s ní pomaličku začnete seznamovat, pro její chování k sobě i ke svému okolí na vás nemůže působit sympaticky. Nevěděla jsem, co si o této postavě myslet. Působila na mě celou dobu jaksi nedotaženě. Popis ostatních postav byl rovněž nijaký, charaktery postav v této knize byly všechny vesměs ploché.

Jako celek knihu hodnotím průměrně. Samotný děj ničím nevynikal. Opět mi tu chyběla podstatná věc – napětí. Slepota může být velmi dobrým prvkem při budování napínavých scén, ale skoro žádných se nedočkáte. Spousta z nich působí spíše křečovitě a nereálně. Za to vážných zranění hlavní hrdinky se dočkáte až zbytečně moc. V závěru jsem měla pocit, že to snad už ani není možné, aby se ze všeho tak snadno dostala.

Vyzdvihnout však musím knize její čtivost. Četla se rychle a sama, ale stále jsem měla pocit, že tomu něco chybí. Nějaký prvek, který by děj odlišil od ostatních. Samotná hlavní hrdinka na to totiž nestačila.

Co vás určitě překvapí (stejně jako mě), bude závěr. Ač můžete mít určitá podezření, jsou vám neustále autorem (podotýkám velmi dobře) vyvracena. Dočkáte se tak docela šokujícího závěru, který si zasloužil o hvězdičku navíc v konečném hodnocení.

Dozvěděla jsem se, že knihy tohoto autora jsou u čtenářů populární, mně však tato jedna zkušenost stačila a více už po něm nejspíš nesáhnu.

Nechci však odradit další potenciální čtenáře, na jednom knižním portále si zatím tato kniha drží kladné hodnocení a vesměs nadšené komentáře dalších čtenářů. Pokud tedy máte rádi netypické hlavní hrdinky, knihu Přímo před očima rozhodně zkuste.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Stanislavě Holomkové z nakladatelství Katto. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Jack Jordan

překlad: doplnit

originální název: Before Her Eyes (2018)

nakladatelství: Computer Media

značka: Katto

počet stran: 366

ANOTACE