Oblíbená autorka romantických knih pro ženy se vrhla tentokrát do temnějších vod a napsala psychothriller jdoucí až na samé dno.

Hlavní hrdinkou je Lowen Ashleighová, mladá spisovatelka píšící detektivky, která se vlivem okolností dostane do finanční tísně. Na domluvené schůzce se svým agentem se setká s manželem úspěšné autorky série detektivek Verity Crawfordové, který si chce Lowen najmout k dokončení její populární série, na něž fanoušci již netrpělivě čekají. Nabídku zprvu odmítne, ale nakonec ji za lepších podmínek přijme. Na knize by měla začít pracovat ihned, odjede proto na pár do sídla Crawfordových, aby nastudovala materiály k připravovanému pokračování série. Nic však nepůjde tak jednoduše, jak by si Lowen přála. Veritin manžel Jeremy je okouzlující muž a Lowen se snaží této přitažlivosti nepodlehnout. Vrhne se proto do probírání Veritiných materiálů a poznámek, když na dně jedné krabice objeví její kompletní autobiografii, která neměla nikdy spatřit světlo světa. Lowen se dozvídá šokující informace o rodině Crawfordových. Jak s nimi naloží?

Knihy Colleen Hoover zná každá romanticky založená duše. Přiznám se, že i já jsem s touto autorkou již měla tu čest, a to knihami Ztracená naděje, Bez naděje a Možná jednou, z nichž poslední zmíněná se mi líbila nejvíc. Když jsem se tedy dozvěděla, že jí u nás vyšel psychothriller, bylo jasné, že si ho musím pořídit, protože tento žánr miluji. Jak mé hodnocení nakonec dopadlo a neměla by se autorka raději držet svých romantických příběhů?

Tato kniha má už od prvních řádků zvláštní moc. Přitáhne vás a nepustí. Doslova vás vtáhne do sebe, a jakmile Lowen narazí na Veritinu autobiografii, je opravdu velmi těžké knihu odložit. Čtenář nutně potřebuje vědět, jak její příběh pokračuje dál, a žádné hezké čtení skutečně nemůže čekat. 

Co mi na knize vadilo? Přemíra sexu a vulgarit – obojího bylo posléze už vskutku příliš. Další problém mám s koncem, tedy s tím čtenáři deklarovaným šokujícím zvratem, který je posadil na zadek. Něco podobného lze totiž čekat. Autorka nenapsala nic originálního ani nového, ale vše zahalila do atraktivního kabátku. Není pochyb o tom, že autorka psát umí, umí budovat atmosféru, vdechnout postavám život, přitáhnout svým příběhem čtenáře ke stránkám. Na druhou stranu bezostyšně napíše naturalisticky popsané erotické scény a nebojí se odhalit nejtajnější zákoutí ženské mysli, která je místy velmi zvrhlá. Často pak přemýšlím, zda se jedná o pouhou fantazii autora. V poděkování autorky mě ani nepřekvapila její prosba adresovaná synům a manželovi, aby knihu raději nečetli. 

Problém mám i se samotným názvem, protože je to v podstatě spoiler. Ano, čtenář, který ještě knihu nečetl, sice nemůže tušit, v jakém smyslu je spoilerem, ale velmi brzy by mu to mohlo dojít. Závěrečné vyvrcholení nemělo podle mého názoru ten správný efekt, jaký autorka původně zamýšlela. Snaha šokovat se tak (v mém případě) minula účinkem.  

Čtení některých scén bylo opravdu otřesné (myšleno v dobrém slova smyslu, psychothriller by bez podobných scén nebyl ani psychothrillerem) a zároveň nejhorší noční můrou pro rodiče (včetně mě). Před čtením se tedy obrňte a citlivějším povahám radím se této knize raději vyhnout. 

I když mám pár výtek, nakonec knihu hodnotím vesměs kladně. Přečetla jsem ji s přestávkami za jeden den, což hovoří za vše. Pokud autorka napíše další knihu/y zařazené do stejného žánru, nebudu ani váhat a s chutí si ji přečtu. Snad se pro příště vyvaruje některým lascivním scénám, které akorát kazí celkový dojem. Rukopis Colleen Hoover je zde však nepřehlédnutelný a pro fanoušky této autorky je její kniha rozhodně nutnost. 

Co vy a knihy Colleen Hoover?

Už jste četli její novinku Pravda, nebo lež?

autor: Colleen Hoover

překlad: Jana Jašová

originální název: Verity (2018)

nakladatelství: Ikar

rok vydání: 2020

počet stran: 328

ANOTACE