Díky občasné spolupráci s nakladatelství Jota se ke mně dostala historicko-dobrodružná kniha Poslední Mona Lisa, jejíž příběh je založen na skutečných událostech.

Autor z dobových novinových článků a útržků sestavil román mapující krádež nejslavnějšího výtvarného díla, a sice Mony Lisy, která se odehrála v roce 1911, a na svědomí ji měl pracovník Louvru Vincenzo Peruggia.


Srpen 1911. Vincenzo Peruggia, pracovník muzea Louvre, ukradl obraz Mona Lisa. Než byl obraz za dva roky do muzea vrácen, dva známí podvodníci vytvářeli jeho kopie a prodávali je jako originál. Mnoho z těchto napodobenin ještě nebylo nalezeno, což vyvolává spekulace o tom, jestli i muzeum nevystavuje jen padělek. Současnost. Malíř a profesor umění Luke Perrone se snaží zjistit pravdu o svém nechvalně známém předkovi jménem Peruggia. Jeho pátrání zaujme detektiva Interpolu, který si chce něco dokázat; krásnou ženu, která možná stojí o něco víc než jen o Lukovu náklonnost; a vosí hnízdo těch nejbezohlednějších sběratelů umění. Poslední Mona Lisa je poutavý román o tajemství krádeže z roku 1911 a o temném podhoubí dnešního sběratelského světa, příběh romantický a sexy, a zároveň napínavý a děsivý. Příběh, který rezonuje s naší nekonečnou fascinací dílem Leonarda da Vinciho, ať už jde o originál nebo kopie, a lidmi tak posedlými touhou získat nesmírně cenná umělecká díla, že se nezastaví před ničím – ani před vraždou.


Hlavním hrdinou a současně vypravěčem děje je Luke Perrone, který přijíždí do Florencie pátrat po deníku svého pradědečka, kterým nebyl nikdo jiný, než právě výše zmiňovaný Vincenzo Peruggia. V deníku zmiňuje nejen onu krádež slavného díla Leonarda da Vinciho, ale měl by obsahovat i klíčové informace o obraze Mony Lisy. Zájem o ně má však více lidí z různých důvodů, takže se hlavní hrdina velmi brzy ocitá v nebezpečí.

Tento čtivý příběh si vás od prvních stran připoutá a jen tak vás nepustí. Děj se odehrává nejen v současnosti, ale rovněž nahlédnete do Florencie roku 1911, kdy se uskutečnila krádež nejslavnějšího obrazu vůbec. Dozvíte se zajímavosti o výtvarném umění, nejen o obrazu Mony Lisy, ale o něj tu jde především. Kolik kopií slavného obrazu bylo vytvořeno? Jak probíhá zkoumání pravosti?

V knize se setkáte s popisy výtvarných děl nejznámějších autorů, zejména těch, která vznikla v renesančním období. Děj se odehrává převážně ve Florencii v Itálii, ale ocitnete se i v Paříži v Louvru, kde si očima hlavního hrdiny prohlédnete Monu Lisu. Je vidět, že autor je původně malířem, jeho popisy slavných výtvarných děl jsou autentické a umožní vám si je živě představit. Pokud se vám to však nepovede, pomůže strýček Google.

Nicméně nečekejte nijak zvlášť originální zápletku. V tomto ohledu vás zřejmě nic nepřekvapí a spíše naopak budete vždy několik kroků předvídat. Přesto vás dokáže autor i některými zvraty překvapit. Jedná se o nenáročné čtení, které by vás mohlo zaujmout v tom případě, jestliže jste milovníci umění, anebo k němu máte alespoň trochu kladný vztah. Příběh je jím totiž prošpikován.

Pokud máte chuť na historicko-dobrodružný román opředený trochou tajemna a napětí a nevadí vám špetka romantiky, perfektně si u této knihy odpočinete.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Radce Prágrové. Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Jonathan Santlofer

překlad: Sabina Čechová

originální název: The Last Mona Lisa (2021)

rok vydání: 2022

nakladatelství: Jota

počet stran: 362

ANOTACE