Yrsa Sigurðardóttir je podle mého názoru zárukou dobrého čtení, takže když vyšel čtvrtý díl série Freyja & Huldar, nemohla jsem si ho nechat ujít.

Bohatého investora naleznou oběšeného na trámu se zapíchnutým hřebíkem v těle, sebevražda je tedy vyloučena. Kriminalisté se vydají do bytu zavražděného, v němž objeví čtyřletého chlapce, který si nepamatuje, jak se do bytu dostal. Ví jen to, že má maminka brzy rodit. Ani jeden z rodičů není k nalezení a po čtyřletém chlapci se nikdo neshání. Kriminalisté si na pomoc přizvou dětskou psycholožku Freyju, do níž vkládají naděje. Chlapce vyslechne, ale nic převratného se nedozví. Jak je možné, že nikdo nepohřešuje čtyřletého chlapce? Do vyšetřování se pustí Huldar se svým vyšetřovacím týmem, tentokrát i s pomocí Líny, nové policejní stážistky.

Čtvrté setkání s psycholožkou Freyjou a kriminalistou Huldarem bylo opět velmi příjemné a zároveň napínavé, přesně takové, jaké to autorka umí. Tento díl bych opět zařadila mezi detektivku s thrillerovými prvky, takže se připravte na téměř klasické pátrání a výslechy svědků, což já miluji. V tomto díle dostal větší prostor Huldar a jeho vyšetřovací tým v čele s nepříjemnou Erikou, dětská psycholožka Freyja se také samozřejmě v knize objevila, ale v mnohem menší míře.

Co se týče obálky, ta je opět perfektně graficky zpracovaná a budí plastický dojem a zapíchnutý hřebík působí opravdově.

Tato série mě stále baví už od prvního dílu. Přesto, že po přečtení čtvrtého dílu hodnotím dosud nejlépe Černou díru, i zde si přijdete s autorkou na své. Zápletka byla uvěřitelná – tentokrát kriminalisty zavede pátrání až do hlubin internetu, tedy do jeho temné části, která je obyčejným smrtelníkům skryta. Není nouze o napínavé scény, i když začátek může působit zdlouhavěji. Od první stránky jsem se nenudila, příběh mě chytnul a nepustil až do konce. Očekávejte také překvapivé scény plné zvratů, které se s příběhem povezou až do konce. Závěrečné rozuzlení vám vezme dech, na druhou stranu jsem pociťovala už menší překombinovanost, která mi trochu zkazila celkový dojem.

Přesto si podle mého názoru tato série stále drží vysokou kvalitu, a pokud vás styl, jakým autorka píše, zaujal už od prvního dílu, i v tomto si přijdete na své.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Yrsa Sigurðardóttir

překlad: Hana Sichingerová

originální název: Gatið (2017)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

počet stran: 367

ANOTACE