Zhruba před měsícem mě oslovila sama autorka s prosbou, zda bych si nepřečetla její novou knihu, která vyšla u nakladatelství MOBA v edici Původní česká detektivka. Po přečtení anotace jsem souhlasila a autorka mi obratem knihu poslala, za což moc děkuji.

Kniha Podíl viny autorky Veroniky Martinkové vyšla, jak už jsem zmínila, u nakladatelství MOBA v edici Původní česká detektivka. Jedná se o autorčinu prvotinu, a jak sama autorka tvrdí v rozhovoru pro jablunkovský kulturní zpravodaj Jacki (9/2022), před Podílem viny ještě žádnou knihu nikdy nenapsala, čímž se vlastně liší od ostatních autorů. A proč se vlastně rozhodla pro psaní detektivky? „Na krimi románech, které jsem do té doby četla, mi vadilo, že nejdou do hloubky a nesnaží se čtenáři více přiblížit motivy, pohnutky a psychologickou stránku pachatelů, ani blíže poznat vyšetřovatele trestných činů.“ (jablunkovský kulturní zpravodaj Jacki, 9/2022). Veronika Martinková pochází z Jablunkova, ale již řadu let žije v Brně. V únoru 2023 by jí měla vyjít druhá kniha, která se bude jmenovat Odsouzen k smrti. Opět se zde čtenáři setkají s kapitánkou Hanou Vítkovou jako vyšetřovatelkou.


Když jednoho večera uslyší studentka Aneta kohosi vniknout do domu, rozhodne se domnělého lupiče zastrašit. Zbraň však vystřelí a po incidentu zůstane na místě činu mrtvý soused. Aneta se dušuje, že šlo o nehodu a zbraň neměla vystřelit. Obětí se stal mladík jménem Michal Soukup a s Anetou se údajně vůbec neznali. Proč by šel tedy večer navštívit sousedku? Případu se ujímá kapitánka Hana Vítková, která má dostatek zkušeností a instinkt jí napovídá, že tentokrát se bude jednat o složitý případ.


V této české detektivce již od začátku víte, co se stalo. Víte, kdo zločin spáchal a rovněž víte, kdo je oběť. Jste si však jistí, že se autorce nepovedlo vás obalamutit? Opravdu se vše stalo tak, jak to na první pohled vypadá? Začne se odvíjet velmi čtivý příběh, při kterém budete otáčet jednu stránku za druhou.

Čtenář děj sleduje ze dvou pohledů vyprávěných první osobou – prvním z nich je zdánlivá pachatelka Aneta Valová, kterou zmítá nejistá budoucnost, druhým energická vyšetřovatelka Hana Vítková, jež se pouští do hledání pravdy, neboť jí na celém případu něco nesedí. Společně se svým kolegou Danielem Pursou, na kterého se může kdykoliv s čímkoliv obrátit, udělají vše pro to, aby bylo spravedlnosti učiněno za dost. Když se na scéně objeví David Winkler, kolega a zároveň bývalý milenec, který se rád napije alkoholu, případ to ještě více zkomplikuje.

I přesto, že se jedná o autorčinu prvotinu, budete se domnívat, že čtete detektivku z pera ostřílené autorky, která má na kontě minimálně pět knih. Stěží se dá uvěřit, že se jedná o její debut. Děj má totiž hlavu i patu, policejní pátrání postupuje výhradně chronologicky, vyšetřovací postupy jsou provázané a logicky na sebe navazují, nikde nic nedrhne a nemáte pocit, že by si autorka práci ulehčila. Spíše naopak. Je vidět, že autorka si vyšetřovací postupy a detaily trestných činů pečlivě nastudovala.

Postavy se vám lehce zhmotní před očima, jejich charaktery jsou obstojně vykresleny, nejsou ploché a jejich vlastnosti nejsou černobílé. Mají své problémy, starosti, žijí svým vlastním životem. Hlavní hrdinka kapitánka Vítková se užírá traumatizující událostí, jak bývá v typově podobných knihách zvykem. Čtenářům ji poodhalí v průběhu děje, stejně tak další tajemství sužující vedlejší postavy. Povahou skrytá zůstane čtenářům snad pouze Aneta, která zastřelila svého souseda. Většího prostoru se jí dostane až v závěrečné části knihy, která bude pro mnohé čtenáře překvapením. Jinak jsem na tom nebyla ani já.

Jak jsem se již výše zmínila, příběh je velmi čtivý, na české poměry velmi slušně zvládnutý a řemeslně zpracovaný. Rozhodně by fanouškům českých detektivek neměl uniknout. Jedinou vadu na kráse spatřuji v obálce, která bohužel v záplavě slušivých pestrých obálek na českém knižním trhu nevynikne. Pozornost si totiž zaslouží a byla by škoda, aby kvůli tomu mezi čtenáři zapadla.

autor: Veronika Martinková, nakladatelství: MOBA, rok vydání: 2022, počet stran: 320