Na první pohled mě tato kniha zaujala úchvatnou obálkou a zároveň tím, že se jedná o historickou detektivku odehrávající se na konci 19. století v New Yorku, v době, kdy zde začal řádit upír. Nesmím opomenout ani na atraktivní název.

Tillie Pembrokeová si po pádu z koně ošklivě zraní ruku a na zmírnění bolestí jí lékař předepíšu laudanum neboli opiovou tinkturu. V tu dobu již není její sestra Lucy k nalezení a Tillie po návštěvě doktora zakoupí od kamelota noviny s šokujícím článkem, z něhož se dozví, že její sestra je mrtvá a bez kapky krve. Jen dvě malé ranky na krku naznačují, kudy z ní unikl život. V té době vyšel v Americe Dracula Brama Stokera, takže není divu, že se obyvatelé strachují z možnosti, že v jejich městě řádí upír. Tillie se tomu rozhodne přijít na kloub, nejprve si sežene výtisk Draculy a po jeho přečtení se pustí do pátrání, jenomže stále vyšší dávky opia jí zastírají mysl. Do pátrání se snaží zapojit logiku a vědu, spolu s kamelotem se pouští do nebezpečného vyšetřování, při kterém objeví další oběti tohoto podivného vraha/upíra. Tillie vždy spoléhala na vlastní rozum, ale nyní je pro ni těžké rozlišit, co je skutečné a co je jen opiovou mlhou. Komu ze svých blízkých může ještě věřit?

Autorka napsala velmi čtivou historickou detektivku s přesahy do jiných žánrů (společenský román, horor) se zajímavým vyobrazením tehdejší doby, společnosti, chování a zvyků. Neopomenula ani na tehdejší lékařské postupy a podávání léčiv.

Osmnáctiletá Tillie je chytrá mladá dáma, která má svou hlavu, což se vůbec nelíbí především její babičce. Ta totiž chce Tillie dobře provdat, a to i za cenu toho, že vrah Lucy nebude nikdy vypátrán. Tillie svou sestru vroucně milovala a s tím se jen tak nesmíří. Babička ji doma uvězní a najme hlídače, který ji má ochránit. Tillie si však i přesto najde cestu, jak se dostat z domu ven, aby mohla vypátrat vraha své sestry.

Problémem hlavní postavy byla naivita, která hodně komplikovala její pátrání. Nechala se až moc často zásobovat opiem, které nejprve brala opravdu jen na zmírnění bolestí, poté však ze závislosti. Vždy si našla důvod, proč si laudanum vzít. Zastřená mysl opiem ji dost zpomalovala v pátrání a působila jen komplikace.

Autorka skvěle popsala tehdejší pohled na užívání opiátů (včetně heroinu) a jejich snadnou dostupnost. Historie lékařství mě vždy fascinovala a v této knize jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí.

Dalším skvělým bodem bylo rozlišení života chudiny a bohatých. Mezi těmito dvěma „světy“ byla velká propast a vyšší společnost nechtěla mít se spodinou nic společného.

Detektivní linka byla opředena skoro až hororovým nádechem, některé pasáže působily dost strašidelně a o to jsem si knihu více užívala. Knize prakticky nemám co vytknout, drobnou vadou však byla velká naivita hlavní hrdinky, nicméně která se dá omluvit její životní nezkušeností v mnoha ohledech (zejména těch mezilidských). Na druhou stranu však toužila po vědomostech, chtěla znát vše, jak funguje a proč tomu tak je. Využívala k tomu knihovnu a studium knih, což byla tehdy jedna z mála možností. Tillininu matku a babičku její vzdělání vůbec nezajímalo, jejich hlavním úkolem ji bylo dobře provdat. Tehdejší doba měla možná své kouzlo, ale co se týče postavení žen, to byla katastrofa, což je jistě všem známo.

Autorka detektivní zápletku velmi dobře zpracovala do čtivé formy a myslím, že fanoušky historických detektivek nadchne. A nejen je. Vyústění zápletky bylo překvapivé, i když těsně před odhalením pachatele jsem si dala dvě a dvě dohromady.

V této knize není nouze o napětí a tajemno, tento příběh vám však dá mnohem víc, než jen detektivní zápletku. Společenský přesah je tu velmi patrný.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Lydia Kang

překlad: Lucie Libovická

originální název: Opium and Absinthe (2020)

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

rok vydání: 2020

počet stran: 384

ANOTACE