Autorovo Útočiště bylo fenomenální. Kdo četl, jistě tato slova potvrdí. Nebylo tedy pochyb, když autorovi v češtině vyšla nová kniha, že si ji budu chtít přečíst. A chybu jsem rozhodně neudělala. Zajímavostí je, že Obr z mlhy je vlastně autorovou prvotinou. Jak tato kniha obstála oproti vynikajícímu Útočišti?


Mytická postava obřího sériového vraha se po letech opět objevuje.

Listopad 1998: První tělo našel běžec na okraji městského parku. Dítě leželo na zemi – bledé, uškrcené, s fialovými stopami po sevření silnými prsty na krku. Vyšetřováním je pověřen detektiv Stan Mitchell, který ale navzdory bohatým zkušenostem a přirozené houževnatosti nenachází dostatek vodítek. Vrah přezdívaný Obr z mlhy beze stopy mizí v mlhavých ulicích skomírajícího města. A Mitchellova posedlost jeho dopadením roste.

Březen 2013: Opuštěné předměstí s chátrajícími domy. Z nízkého šedivého nebe padají provazy deště a propůjčují Detroitu ještě bezútěšnější nádech. Z noci se vynořují postavy v kuklách a se samopaly a rozrážejí dveře jednoho z rozpadajících se obydlí. Policejní razie.

Dlouho hledaný podezřelý sedí na židli uprostřed místnosti bez světel. Neklade odpor. Naopak – skoro jako by přítomnost policistů přivítal. Z jeho úst vychází jen dvě slova: Pomozte mi.

Kdo je tajemný Obr, jehož mohutný stín na město dopadal více než patnáct let a budil ze snu děti i jejich rodiče? A co vyděsilo pronásledovaného zločince natolik, aby se bez odporu vydal policii?

Když se v Detroitu po letech znovu začnou ztrácet děti, musí se policejní veterán Stan Mitchell spojit s mladou inspektorkou Sarah Berkhampovou, aby se mezi starými i současnými případy pokusili najít souvislost. Oba je ale tíží minulost, a než se postaví děsivému Obrovi, budou muset čelit vlastním démonům.


V příběhu se střídá minulost s přítomností. V roce 1998 je pověřen vyšetřováním Stan Mitchell, který má nelehký úkol. Snaží se vypátrat sériového vraha dětí, jenž je postrachem místních. Detroit upadá a s ním i šance vypátrat vraha, když chybí dostatek vodítek. Obr z mlhy, jak je vrah přezdíván, zmizí, Stan Mitchell však nikdy nezapomněl, a to, že vraha nevypátral, považuje za svou největší životní prohru.

O 15 let později na tom není Detroit o nic lépe. Kdo mohl, tak se odstěhoval. Stan Mitchell však zůstal. Má tady totiž nevyřízené účty s Obrem z mlhy. Jednoho dne se začnou ztrácet děti. Že by se opět probudil onen přízračný vrah? Při policejní razii je konečně dopaden. Proč však nechce promluvit o tom, kde jsou zmizelé děti? Vyšetřování se ujme Sarah Berkhampová společně se Stanem Mitchelem. Tato nesourodá dvojice, kdy každého z nich trápí přízraky z minulosti, se s houževnatostí pustí do vyšetřování. Při pátrání odkrývají minulost, která je mnohem děsivější, než se na první pohled zdá…

Po přečtení jsem velmi spokojená a dostala jsem přesně to, co jsem od autorovy tvorby očekávala. Mýtické postavě vdechl život prostřednictvím vraha malých dětí, který se stal postrachem města. Vše podtrhovala tíživá atmosféra skomírajícího města, jeho prázdné a temné ulice. Obě hlavní postavy do příběhu skvěle zapadaly, obě si nesly démony z minulosti, jenž přetrvávali do současnosti. Podle toho se odvíjely i jejich úsudky, uvažování a rozhodování.

Tato kniha byla opět velmi dobře napsaná, avšak zpočátku jsem měla pocit, že se děj po počátečním zajímavém rozjezdu točí neustále dokola, ale naštěstí velice brzy nabral ty správné grády. Atmosféra s každým dalším zmizelým dítětem houstla, tlak na vyšetřovatele sílil a závod s časem se stal zběsilým. Pokud nezvěstné dítě není nalezeno do 48 hodin, jeho šance na záchranu totiž rapidně klesají.

Děj byl rozdělen na tři části, z nichž se každá věnovala jedné hlavní postavě. K postavám mám však jednu výtku. Obě hlavní postavy (ale i ty vedlejší) byly téměř ploché, autor nešel do hloubky, což byla velká škoda. Rovněž mohl více rozvinout vztahy mezi Stanem a Sarah – kniha mohla být klidně o 100 stran delší a v tomhle ohledu propracovanější. Nebýt toho, jednalo by se o téměř dokonalé dílo.

Poslední třetina vás vtáhne a nepustí, při odhalování důležitých souvislostí mi běhal mráz po zádech. Závěr se také povedl, a ač autor na začátku nastínil téměř vše, nenechte se mýlit, opět vás na konci překvapí. Gradace příběhu také funguje tak jak má, stejně tak i pořádná dávka napětí, která vás v závěru nenechá ani na okamžik vydechnout.

Pokud vás autor nadchnul Útočištěm, rozhodně si nenechte ujít ani Obra z mlhy, který sice stejných kvalit nedosahuje, ale i přesto se jedná o velmi kvalitní a temné čtení.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Barboře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Jérôme Loubry

překlad: Tomáš Havel

originální název: Les Chiens de Détroit (2017)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

počet stran: 256

ANOTACE