Po autorových předchozích knihách Na zabití (2015, Paseka) a Všechny krásné lži (2019, Bookmedia), z nichž první jmenovaná mě nadchla netypicky vykreslenými postavami a druhá spíše zklamala, jsem se s chutí pustila do autorovy novinky Než ho poznala, kterou opět vydalo nakladatelství Bookmedia.

„Zlověstná tajemství temných postav se protínají v chytrém příběhu, na který v tomto žánru jen tak nenarazíte.“

Hen s Lloydem se přistěhují do nového domu, který sousedí s Mirou a Matthewem, s nimiž se krátce poté seznámí na pouliční párty. Padnou si do oka, a proto Mira pozve Hen a Lloyda na večeři k nim domů. Oba páry společensky konverzují do doby, než přijmou pozvání na prohlídku domu. V Matthewově pracovně Hen objeví věc, která jí připomene dávný případ vraždy jednoho studenta, jež nebyla nikdy objasněna. Je možné, že Matthew něco temného skrývá. Když se však Hen svěří Lloydovi, ten jí nevěří a má spíše starost o samotnou Hen, zda opět netrpí depresemi. Kdo z nich dvou je nebezpečný – Matthew, obyčejný středoškolský učitel, nebo Hen, umělkyně zaměřující se na malbu obrazů?

Pokud hledáte neotřelý psychologický thriller, který se vám zaryje pod kůži, tak jste tady správně. Autor totiž napsal chytrý a překvapivý příběh, který staví na výborně vykreslených charakterech hlavních postav a odkrývá nejhlubší tajemství lidské mysli a její zvrácenosti.

Dějem vyprávěným v er-formě vás provází dva vypravěči, jejichž pohledy se střídají. Autor si tak pojistil čtenářovu zvědavost a nemožnost jednoduše knihu odložit. Příběh vám postupně odhalí zákoutí mysli těchto postav a jejich psychiku.

Vcelku brzy autor odkrývá některé karty a čtenář se dozvídá, která z postav je vrahem. Mezi hlavními hrdiny se začne tvořit jakýsi vztah. Závěrečné eso, které si autor v rukávu na závěr schoval, vás překvapí a určitě jej nebudete čekat.

Hon na kočku a myš brzy získává zvrácenou podobu a Hen s Matthewem začne pojit zvláštní pouto. Oba dva budou tím druhým přitahováni zvláštní silou, která na konci může jedině explodovat.

Autorovi tleskám, protože se mu povedlo nemožné, a sice napsat originální psychothriller s promyšlenými detaily a závěrem, při němž vám ústa zůstanou otevřená dokořán.

Pokud hledáte psychologický thriller, který si vás podmaní, a při jehož čtení doufáte v překvapivé vyústění, rozhodně se zaměřte na tuto novinku, která vám dá ještě mnohem víc, než budete očekávat.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Ivě Kulihové z nakladatelství Bookmedia. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Peter Swanson

překlad: Zdena Tenklová

originální název: Before She Knew Him (2019)

nakladatelství: Bookmedia

rok vydání: 2020

počet stran: 352

ANOTACE