Po delší pauze, kterou mělo nakladatelství Leda, mi bylo nabídnuto k přečtení a zrecenzování hned několik knih. Vybrala jsem si pouze jednu – Nejvyšší čas vypadnout. Zaujala mě svým tématem: střelbou na střední škole v Edinburgu.
Student střední školy Ryan Summers z bezprostřední blízkosti zastřelí svou spolužačku Abigail Hodgekissovou, zraní jejího přítele, poté zastřelí ještě dalších dvanáct studentek a nakonec i sebe. Lidé po takové tragédii chtějí znát vysvětlení. V tomto případě se ví, kdo střílel, i jak se celá situace odehrála. Jediná otázka, která zůstává nezodpovězena, je proč. Proč k této tragédii došlo?
Odpověď na tuto otázku se snaží najít tři ženy: policistka Helen Birchová, která je pověřena vyšetřováním případu; matka první zastřelené dívky Ishbel Hodgekissová, jež se snaží vyrovnat se svým zármutkem; a vrahova matka Moira, která nedokáže pochopit, proč její syn, její vlastní krev, dokázal spáchat tak chladnokrevný zločin. Snaha zodpovědět otázky je mařena novináři a všudypřítomným bulvárem, pomalu však vyplouvají na povrch rodinná tajemství…
Přiznám se, že jsem původně očekávala zcela jiný druh příběhu, než kterého se mi dostalo. V knize nejde totiž ani tak o samotnou střelbu, jako spíše o události odehrávající se těsně před a po ní. Autorka nás krátce uvede do děje a seznámí s hlavními postavami, resp. s jejich posledními hodinami před tragickými událostmi. Z úvodu vyplyne, že mezi střelcem a jeho matkou proběhne důležitý rozhovor, jehož obsah bude klíčovým momentem. Matka první oběti se se svou dcerou pohádá a na jejich poslední vzájemně strávené okamžiky nebude vzpomínat v dobrém, což si bude vyčítat.

Děj je vyprávěn er-formou a střídá pohledy více postav. Díváme se pohledy matky zavražděné dívky, matky vraha a policistky pracující na vyšetřování, na okamžiky probíhající bezprostředně po tragické události. Bylo zajímavé sledovat, jak probíhá vyšetřování případu takového rozměru, kdy pachatel je vlastně již mrtev, neboť se po činu zastřelil. Rodiny obětí chtějí za každou cenu najít viníka a nejsnazší je obvinit matku střelce. Ta musí proto být pod neustálou policejní ochranou, protože jí vyhrožují, ale také proto, že kolem ní krouží novináři a bulvár. Novináři jsou mnohdy schopni jít přes mrtvoly, jen aby měli titulní článek.
Zajímavostí na knize jsou fiktivní novinové články a komentáře fiktivních uživatelů sociálních sítí.
Nedokázala jsem si představit, jak se cítí matka oběti, ale především matka střelce. Obě se snaží vyrovnat se svou ztrátou a pochopit zásadní otázku, a to proč. Proč musela zemřít zrovna její dcera? Proč zrovna její syn chladnokrevně postřílel dvanáct studentek? Nemohly tomu obě nějak zabránit? Hledají odpovědi na své otázky a na všechny bohužel nedostanou odpovědi.
I když je kniha celkem rozsáhlá, co se týče počtu stran, nemusíte se bát, že byste u ní zažili pocit dlouhé chvíle. Je sice pravda, že já osobně jsem čekala zcela jiný obsah i formu, ale nakonec si nemůžu stěžovat. Příběh mě překvapil svou čtivostí, emocemi, nechybělo ani menší napětí, jak některé situace dopadnou. Nečekejte však žádné překvapivé zvraty. I přesto se dozvíte překvapivé informace z života jednotlivých postav.
Nečekejte moc psychologicky laděnou knihu, spíše společenské drama odhalující pocity pozůstalých, příběh vám poodhalí, čím vším si musí při takové události projít a že to jsou nelehké úkoly.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Dagmar Červenkové z nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Clair Askew
překlad: Vlasta Hesounová
originální název: All the hidden truths (2018)
nakladatelství: Leda
počet stran: 440
Napsat komentář