Tato kniha vás na první pohled zaujme obálkou a výborným grafickým zpracováním. Není vůbec objemná, čítá 200 stran, přečtěte ji tak během jednoho odpoledne, ale přesto vám stihne předat přesně to, co je jejím poselstvím.
U vraždy činí v České republice promlčecí lhůta pouhých patnáct let, u výjimečných typů vraždy je to třicet let. Česká republika se pohybuje hluboko pod evropským průměrem. Spolek Nepromlčíme má za cíl toto změnit. Apeluje na zákonodárce, aby zrušili promlčecí doby u vražd, případně jejich lhůty výrazně prodloužili.
Podtitul: Divoké devadesátky, mafiánské popravy a skutečné zločiny, které mění osudy.
U některých zločinů může dopadení pachatele trvat několik let, někdy mohou dokonce pachatelé zůstat nepotrestaní i přesto, že je zločin objasněn. Kvůli promlčecí lhůtě si tak vrazi mohou často po letech oddechnout a přestat se ohlížet přes rameno.
Spolek Nepromlčíme právě na takové kauzy upozorňuje a představuje je veřejnosti pomocí krátkých dokumentů, článků a nyní i této publikace. V ní tedy najdete mimo jiné příběh mladých žen, které někdo brutálně zavraždil a vyňal jim orgány, Honzíka, který si odešel hrát s kamarádem, ale nikdy k němu nedorazil, nebo oblíbené učitelky, která byla prostě jen ve špatnou chvíli na špatném místě. Některé případy ze zahraničí nám ale dávají naději, že i po mnoha letech lze pachatele nalézt.
Podle psychiatra Cyrila Höschla má dopadení viníka totiž kromě jiných funkcí ve společnosti i terapeutický účinek na oběti i pozůstalé. Ukazuje jim totiž, že spravedlnosti se lze domoci.
Po úvodu a krátkým seznámením s obsahem knihy je čtenářům předestřen tragický příběh Evy Manové, která byla v roce 1994 brutálně zavražděna. Příběh je o to tragičtější, protože její vrah nebyl za tento čin potrestán. Kniha poukazuje na další otřesné případy vražd, které se odehrály v 90. letech, jejichž viníci unikají spravedlnosti, případy budou brzy promlčeny a vrahové trestu uniknou. Hrůzu podtrhují fotografie z míst činu, potenciálních vrahů, příbuzných obětí či dalších aktérů.
Autoři knihy se zaměřují rovněž na nejhorší vrahy světa, případy sériových vrahů, zmizelých dětí, porovnávají promlčecí lhůty s ostatními evropskými státy či jinými vyspělými státy ve světě ad.
Pokud se o téma sériových vrahů či tuzemských vražd zajímáte, kniha vám nic nového nepřinese. Zmiňuje vesměs veřejně známé zločiny, u nichž viník nebyl dopaden či usvědčen, nebo již uběhla promlčecí lhůta a vrah trestu unikl. Na druhou stranu chápu smysl této knihy, spolek Nepromlčíme se snaží dostat do povědomí obyčejných lidí a brojí za zrušení promlčecích lhůt u nejzávažnějších zločinů.
Závěrem si přečtete podnětný rozhovor s uznávaným psychiatrem Cyrilem Höschlem, který nastiňuje, čím oběti trestných činů a jejich příbuzní prochází a jaký terapeutický účinek má potrestání viníka.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Barboře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

autor: Kolektiv autorů
rok vydání: 20202
nakladatelství: Grada
značka: Cosmopolis
počet stran: 200
Napsat komentář