Tento thriller mě nalákal především svým umístěním příběhu – odříznutá chata v horách, v níž uvízne pět bývalých kamarádů. Podobné příběhy miluji, takže jsem se s chutí pustila do této novinky od nakladatelství Metafora.

Pět bývalých přátel, z nichž jeden je vypravěčem, resp. vypravěčkou, přijíždí po deseti letech do lyžařského resortu Le Rocher, který se nachází ve francouzských Alpách. Na toto místo nemají pěkné vzpomínky, ale pohání je zvědavost (či snad strach), a tak se zde všichni setkají. Brzy zjistí, že je zde nalákal někdo, kdo ví, co se před deseti lety stalo.

V knize se prolínají dvě dějové linky, přičemž obě vypráví stejný vypravěč – Milla, která, jak se ukáže, taky mnoho skrývá.

Současnost se odehrává na zasněžené, od civilizace odříznuté chatě v horách a pobyt na ní má být pro všechny jakýmsi zúčtováním. Ten, kdo si je tam pozval, chce zjistit, co se tehdy stalo a kam zmizela Saskie, sestra jednoho z pětice přátel.

Před deseti lety se na témže místě chystali na nejdůležitější snowboardový závod kariéry, který skončil tragédií.

Každý z dorazivše zúčastněných – Milla, Curtis, Brent, Heather a Dale – si musí sáhnout do svědomí – každý z nich totiž skrývá tajemství, které pohřbeno dlouho nezůstane. Jak dlouho se jim ho podaří skrývat?

Začátek autorka napsala velmi slibně – uzavřená chata v horách, v okolí sníh a mráz, nefunkční lanovka, nikde ani noha, a to včetně personálu – a krátce po vstupu do chaty zúčastněné čeká „hra“, která má za úkol jediné, vklínit do jejich myslí pochybnost o svých kamarádech a dostat je pod tlak. To se také velmi rychle stane. Brzy každý podezřívá každého a nikdo si není nikým jistý.

Střídavě se v druhé dějové lince dozvídáme okolnosti, které nikdy nebyly zapomenuty a pětici dostaly tam, kde jsou dnes. Čtenář se pomalu dozvídá, že Saskie, která nečekaně zmizela v den závodu, nebyla žádná světice a svými činy mohla každého dohnat k tomu, že se jí chtěl zbavit. Bylo to však opravdu tak? Je možné, že Saskie žije a přišla se pomstít?

Tento příběh se četl velmi rychle a dobře. Dvě střídající se dějové linky vás pohánějí neustále vpřed a vy stále chcete vědět víc. Světlo spatřují tajemství, která jsou vždy o kousek blíž pachatelovi, ale zároveň zpochybňují váš osobní tip na pachatele, kterého jste nuceni neustále měnit. Ničím ani nikým si nemůžete být jisti, a to až do samého závěru, který pomalu odkrývá hrůzná tajemství. Mnohdy pouhé drobné střípky napomohly k tomu, aby se dal do pohybu sled událostí, který mohl být příčinou tragédie.

Dalším plusem bylo roční období, do něhož je příběh zasazen. Všudypřítomný sníh a mráz se vám doslova dostane až pod kůži a navodí mrazivou atmosféru.

Čtenář se také dozví mnoho informací o freestyle snowbordingu, neboť autorka patřila mezi tehdejší britskou špičku. Popisy tohoto sportu tak zní uvěřitelně.

Prostřední část příběhu může ztratit trochu na čtivosti, tempo se trochu zpomalí, ale vše vám vynahradí konec, který gradoval šíleným tempem. Napětím nebudete ani dýchat a nepřestanete číst až do velkého finále, které vám možná vyrazí dech. Já osobně jsem krátce před odhalením pachatele jeho totožnost odkryla logickým úsudkem, nic to však nemění na tom, že autorka napsala svižný, mrazivý thriller, který se vám dostane pod kůži.

Mám však dvě drobné výtky. V prvním případě se jedná o trochu nereálnou scénu v závěru, jejíž provedení si ve skutečnosti neumím představit. Tou druhou je epilog, který se hodí spíše do románů pro ženy a ne do mrazivého thrilleru. Působil nejen jako pěst na oko, ale vyzněl i dost lacině. Konečné hodnocení jsem tak nucena snížit.

Nicméně i přesto se jedná o výborné čtení, při kterém se můžete zachumlat do deky a popíjet horký čaj.

A na závěr jedna zajímavost – kniha v originále ještě nevyšla. Práva na její vydání byla prodána do 18 zemí včetně Velké Británie a USA, kde vyjde začátkem roku 2021. A nejspíš se dočkáme i filmu – práva na zfilmování totiž koupila společnost Firebird Pictures ve spolupráci s BBC UK.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Allie Reynolds

překlad: Tereza Marková Vlášková

originální název: Shiver (2021)

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

rok vydání: 2020

počet stran: 392

ANOTACE