Josie Quinnová, která pracuje u policie a toho času je suspendována, se i přes nepřízeň pouští do pátrání po zmizelé sedmnáctileté dívce Isabelle Colemanové, po níž zbyl jen mobilní telefon. Současně je nalezena jiná dívka, o které se ani nevědělo, že zmizela. Jediné, co spojuje obě dívky, je jméno Ramona, o němž se zmínil umírající bratr nalezené dívky a dokonce i sama dívka. Pro Josii se nebude jednat o lehký případ, protože kvůli jejímu suspendování má ztížené podmínky a navíc se bude muset poprat i s vlastními démony. Vyšetřování ji zavede k jiné dívce, která byla nalezena spoutaná a nahá, důkazy prokázaly, že byla unesena, přesto byl případ odložen a dívka nařknuta z podvodu. Podaří se Josii zastavit ohavné monstrum včas?

Nakladatelství Cosmopolis vydalo první díl nové série se sympatickou vyšetřovatelkou Josii Quinnovou, kterou si podle mého názoru oblíbí každý čtenář. V originále vyšlo již 9 dílů, takže je jasné, že obliba u čtenářů je velká. Jak dopadl v mých očích první díl této série?

U Mizejících dívek vás na první pohled upoutá nádherná obálka, která se dle mého názoru velmi povedla. Dále, co by vás mělo upoutat, je autor překladu, v tomto případě tedy Kateřina Elisová, kterou můžete znát jako překladatelku knih oblíbeného autora Roberta Brynzdy. Děj je tedy od první stránky velmi čtivý a až díky kamarádce jsem zjistila, proč. Velkou zásluhu má na tom jistě právě překlad!

Dalším významným plusem jsou krátké kapitoly, které končí vždy přesně v tom nejnapínavějším momentě, takže máte zaručeno, že neskončíte jen u jedné.

Přiznám se, že jsem si děj knihy představovala trochu jinak (což tak mám podle anotace většinou vždy), ale nakonec jsem byla nadšená a je velkou pravděpodobností, že budete nadšení i vy.

Nejdůležitější pro zaručený úspěch knihy není pouze děj, ale důležité jsou samozřejmě i hlavní postavy, tedy v tomto případě Josie Quinnová, kterou si zamilujete pro její tvrdohlavost, umanutost a cílevědomost. Četla jsem různé názory, že v mnohém připomíná Eriku Fosterovou. Musím uznat, že jistá podoba tam je, ale já ji vnímala jako samostatnou a originální postavu a s žádnou jinou jsem ji nesrovnávala.

Věrohodně vykresleny jsou zde i vedlejší postavy, kterých se zpočátku může zdát být více, ale není problém se v nich orientovat. Zpestřením vám budou kapitoly psané z pohledu obětí, které zvýší napětí a díky nim nebude nouze o tíživou atmosféru.

Jediný problém jsem měla s vyústěním zápletky a s její nereálností. Na malé město, jak ho prezentuje autorka, se zde děly až nepředstavitelné věci, kterým bohužel nemohu uvěřit. Důvěryhodnost zápletky tím tak klesla a s ní i moje hodnocení.

Přesto se jedná o výborné uvození do série se sympatickou vyšetřovatelkou a já se budu těšit na další setkání.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Lisa Regan

překlad: Kateřina Elisová

originální název: Vanishing Girls (2017)

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

rok vydání: 2020

počet stran: 384

ANOTACE