Dobrým psychologickým thrillerem nikdy nepohrdnu, takže když jsem si přečetla anotaci knihy Lež vedle mě, cítila jsem, že by mě neměla minout. A měla jsem pravdu. Kniha mi nabídla přesně to, co jsem od ní očekávala, což se mi už dlouho nestalo.


„Když se Adam stane svědkem únosu své manželky Sophie, odstartuje to spirálu podezření, paranoie a zneklidňujících odhalení, týkající se nejen neznámých lidí, které potkali na dovolené na odlehlém místě, ale i jich samotných. Všichni totiž mají co skrývat – nejen před cizími, ale především před těmi, vedle nichž každý večer uléhají do postele.“


Příběh je čtenáři předkládán prostřednictvím čtyř vypravěčů v ich formě – Adama, jemuž unesli manželku a nebýt očitého svědka, stává se hlavním podezřelým; Lee, místní policejní vyšetřovatelky a také zároveň Adamovy přítelkyně z dětství; manželů Kristen a Connora, kteří jako další možní svědci nic neviděli, anebo to tvrdí. Jedno je však jisté – každý z nich něco skrývá.

Dobrým tahem bylo vyprávění v první osobě, a to u všech vypravěčů. Tato forma vyprávění je mi nejbližší a myslím, že to ocení i další čtenáři. K postavě si totiž utváříte mnohem hlubší a osobnější pouto, než je tomu u er-formy. Samozřejmě se ich-forma nehodí ke každému typu příběhu, u psychothrilleru ji však vždy uvítám.

Lež vedle mě je přesně tím typem příběhu, kdy netušíte, které postavě můžete věřit. Na začátku si o každé postavě uděláte vlastní obrázek, zaškatulkujete si ji, a posléze se ty představy velmi špatně boří. Je jisté, že autor vás už od začátku vodí za nos, směřuje si vás přesně tam, kde vás chce mít a vy se tomu jen těžko ubráníte.

Jednalo by se o vynikající knihu, nebýt příliš pomalého (a tím pádem i dlouhého) začátku, který jsem teda horko těžko překonávala. Jsem však ráda, že jsem vytrvala! Byla by škoda přijít o tuto promyšlenou a zamotanou psychologickou detektivku, kdy pachatele vede k otřesnému zločinu velmi silný motiv. Lehce za polovinou není složité tento motiv odhalit, ale nenechte se mýlit, autor si pro vás na závěr nechá nejedno překvapující odhalení.

Pokud tedy hledáte parádně vztahově propletený psychologický detektivní román, v němž od začátku netušíte, komu věřit, okruh postav je omezený, což dělá knihu ještě zajímavější, rozhodně se zaměřte tímto směrem. Autor vám totiž, jak je uvedeno na přebale, „servíruje prvotřídně zpracovaný psychologický obraz v kombinaci se strhující záhadou plnou zvratů“.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Gregg Olsen

překlad: Zdík Dušek

originální název: Lying Next to Me (2019)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

počet stran: 384

ANOTACE