Autorka vypráví příběh z pohledů tří středoškoláků, z nichž každý přišel o někoho blízkého. Autumn ztratila nejlepší kamarádku, Shay přišla o svou sestru – dvojče a Logan o bývalého přítele. Každý z nich se se svou ztrátou vyrovnává jinak, ale všichni nakonec musí přijmout pravdu. 

Autumn je zdrcena z náhlé smrti její kamarádky Taviy, s níž se snaží vyrovnat tak, že jí píše zprávy, které si už nikdy nepřečte. Silné pouto ji pojí rovněž ke kamarádčině bratrovi Dantemu, jejichž pomalu klíčící vztah dostane náhle silné trhliny. Můžou si vůbec dovolit být šťastní, když Tavia zemřela?

Shay se musí vyrovnat se smrtí své sestry dvojčete Sashou, která, ač byla nemocná již delší dobu a její smrt nepřišla náhle, o to větší bude ztráta, na kterou nebyla připravená. Sestry spojovala láska k hudbě.

A do třetice sledujeme Logana, gaye, jemuž zemřel bývalý přítel, který se s ním sice rozešel kvůli dívce, ale zjišťuje, že Brama, sportovce a oblíbeného kamaráda, stále miloval. Zjištění o jeho náhlém odchodu je ještě horší, že Loganova poslední slova určená Bramovi, se vyplnila, a Logan trpí výčitkami svědomí.

Příběhy všech tří postav spojuje truchlení a hudba. Autorka napsala moc hezký a dojemný příběh o ztrátě, poutu k bližnímu, přátelství a naději, že není všem dnům konec. Jelikož má čtenář možnost sledovat hned tři pohledy postav, které přišly o někoho blízkého, pozoruje i rozdílné emoce a snahu se s tak bolestnou ztrátou vyrovnat. I když u každého z nich probíhají fáze truchlení trochu jinak, každý si nakonec bude muset projít fázemi všemi. Nejprve je to šok a popření skutečnosti. 

Autorce se velmi dobře podařilo vykreslit pocity probíhající uvnitř mladých hrdinů, jakými Autumn, Shay a Logan jsou. Jsou ve věku, kdy mají prožívat obyčejné starosti středoškoláků a místo toho jsou vystaveni smrti blízké osoby. Jak se poprat s pocity, které jsou pro ně nové, neznámé? Zoufalost a smutek střídá vztek a vzdor, než dojde k pomalému smíření.

Hudba v příběhu hraje velkou a důležitou roli zejména pro hlavní postavy. Ihned se mi vybavila podobně znějící kniha, taktéž určená pro mladší čtenáře, a sice Tisíc dokonalých tónů, která se také nesla spíše v depresivním duchu. Srovnání však není příliš na místě, i když hlavním prvkem je v obou knihách hudba. V knize Tisíc dokonalých tónů však měla významnější místo i roli.

Kráse, která přetrvá je hlavním tématem smrt blízké osoby, ať už se jednalo o nejlepší kamarádku/kamaráda či dvojče. Ať se mohou zdát na první pohled příběhy podobné, není tomu tak. Každá z postav prožívá svůj smutek jiným způsobem a snaha se s tím vším vyrovnat je také odlišná. Nakonec se postavy propojí a bude za tím hudba. Nejvíce mě „bavil“ Loganův příběh, autorce se velmi dobře povedlo vykreslit pocity mladého chlapce, který, ač zhrzený, ztratil svou životní lásku.

Dnes už je samozřejmostí, že se v podobných knihách setkáte s rozličnými postavami, ať už se jedná o pohlaví, rasu, náboženské vyznání či sexuální orientaci. Stejně tomu tak je i v této knize. V poslední době se mi to zdá dost do očí bijící, ale nejspíš je to dáno dobou, která si to žádá. Autoři se nejspíš bojí, aby náhodou nebyli osočeni z toho, že jejich postavy nebyly dostatečně genderově a rasově vyvážené. V knihách mi různé rasy či odlišná sexuální orientace opravdu nevadí, jen tenhle výrazný mix postav v poslední době (a především v knihách určených pro mladší) se objevuje velmi často a přijde mi tam nucený.

Závěrem chci uvést, že tuto knihu hodnotím nadprůměrně a ráda bych ji doporučila především mladším čtenářům. Nebála bych se ji doporučit rovněž starším čtenářům, kterým má, podle mého názoru, rozhodně co nabídnout. Věřím, že si knihu užijete stejně jako já.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Janě Kaizrové z nakladatelství Slovart. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Ashley Woodfolk

překlad: Runka Žaludová

originální název: The Beauty That Remains (2018)

nakladatelství: Slovart

edice: #booklab

rok vydání: 2020

počet stran: 320

ANOTACE