Od autora jsem již měla možnost přečíst si a zrecenzovat novelu Mamince se budeš líbit, která se mi moc líbila, takže když mi autor nabídl povídkovou knížku Kdysi dávno v budoucnu, která nedávno vyšla v novém vydání u Nakladatelství MaHa, neváhala jsem a nabídku s radostí přijala. 

Opět mě překvapil formát knížky, protože se jedná o malou sympatickou knížečku s krásnou obálkou, díky které se mi ihned vybavil Malý princ. Uvnitř knížky najdete nádherné ilustrace ilustrátorky Terezy Posoldové, jejíž portfolio můžete shlédnout zde.

Jedná se o sbírku krátkých povídek zaměřujících se na duchovno a východní pojetí světa, některé se rovněž dotýkají vztahů mezi lidmi či ukazují různorodé lidské povahy. Sám autor v předmluvě podotýká, že není schopen jednoznačně říct, o čem kniha je.

„Kniha je pestrá jako svět samotný. Obsahuje příběhy z běžných mezilidských vztahů, situace vyvolané vlastnostmi člověka, ale také hluboce filosofické až duchovní povídky pro ty rozjímavé.“

Kniha obsahuje celkem 37 povídek, z nichž některé jsou delší, jiné kratší, ale většinou autorovi stačil k vyjádření hlavní myšlenky prostor dvou stran. Ilustrace krásně doplňují text, jen škoda, že ilustrací bylo poskromnu. 

Kdysi dávno v budoucnu je malá knížečka, kterou přečtete na jedno posezení. Povídky vás zahřejí, vyvolají úsměv na rtech či jen otevřou mysl k dalšímu rozjímání. Nepřijdete ani o nějaké to moudro či ponaučení v závěru každé povídky. 

Kdybych měla hodnotit, které povídky se mi nejvíce líbily, tak to byly především ty obyčejné, ze současného života. Konkrétně jmenovat můžu například Telefon a četnická stanice, Vlak, Jak jsem si nic nedokazoval, Za dvě minuty půlnoc a Čiré bláznovství. Přiznám se, že na to duchovno a filozofii obecně moc nejsem, proto jsem poprvé nabídku k recenzi této knihy z opatrnosti odmítla. Protože se mi však autorova novela Mamince se budeš líbit velmi líbila, byla jsem ráda za autorovu opětovnou nabídku ke zrecenzování Kdysi dávno v budoucnu. Nyní vím, že jsem se rozhodla správně. Knížka mi mnoho dala, ale jak již zmiňuji o pár řádků výše, povídky týkající se hlubšího filozofování po mně sklouzly a nic jsem si z nich bohužel nevzala. Ráda se však k některým povídkám vrátím.

Celkově však knížku hodnotím velmi kladně a nadprůměrně. Čtenáři, kteří rádi filozofují a k východnímu učení se přiklánějí, budou z této knížky nadšeni a vychutnají si ji plnými doušky. Je však třeba při jejím čtení zpomalit, soustředit se na obsah a konec povídky nechat doznít. Je možné, že se vám nepodaří její myšlenku či pointu zachytit napoprvé, v tom případě doporučuji si ji přečíst ještě jednou. 

Na závěr bych ráda knihu doporučila jako dárek či drobnou pozornost pro vaše blízké. Její krásná obálka, malý formát a především hodnotný obsah udělá radost každému.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Jaroslavu Konvičkovi. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete například zde.

* * *

autor: Jaroslav Konvička

nakladatelství: Nakladatelství MaHa

rok vydání: 2020

počet stran: 104

ANOTACE