Nedávno vydalo nakladatelství Cospomolis novinku s názvem Kámen, nůžky, papír, jejíž mrazivá obálka slibuje příběh, u něhož se budete chtít zachumlat do deky s horkým čajem.

Britská autorka Alice Feeney u nás vydala již tři knihy. Ke konci roku 2022 avizovanou novinku Kámen, nůžky, papír, o tři roky dříve v roce 2019 vydalo nakladatelství Domino psychologické thrillery Občas lžu a Vím, kdo jsi. Přiznám se, že kniha Občas lžu leží doma nepřečtená, takže se s knihou Kámen, nůžky, papír  jednalo o moje první setkání s tvorbou autorky.

Adam s Amélií odjíždí na dovolenou do zasněženého Skotska, aby zjistili, zda se ještě dá jejich manželství zachránit. Pobyt v odlehlé vesnici ve Skotsku vyhrála Amélie a oba dva to berou jako příležitost slepit pošramocené vztahy mezi sebou. Amélie pracuje v psím útulku, má tak ke zvířatům velmi kladný vztah. Společníka na dovolené jim dělá postarší labrador Bob. Adam pracuje jako scénárista a specializuje se na adaptace knižních románů. Nicméně na příležitost vydat svůj vlastní román stále ještě čeká. Navíc trpí tzv. prosopagnosií, tedy obličejovou slepotou, která mu občas komplikuje život. Nemoc se projevuje tím, že nerozpozná obličeje, a to ani ten od své manželky. Podaří se Amélii a Adamovi obnovit manželský svazek, i přesto, že oba mají důvod k zamlčení pravdy?

Tato knížka vás vtáhne už od prvních stránek. Autorka píše velmi čtivě, obě hlavní postavy jsou zahaleny tajemstvím a vy tušíte, že neříkají pravdu. Ale v čem? Střídání vypravěčů a dobře zvolená ich forma jsou hnacím motorem příběhu. Kapitoly jsou navíc protkány dopisy manželky k výročí svatby adresované manželovi, které jsou psány pouze do šuplíku. V dopise je hodnocen uplynulý rok manželství a postupně jsou odkrývána tajemství a lži. Ve vhodnou chvíli do příběhu vstupuje třetí vypravěč, který vám ještě více zamotá hlavu.

Atmosféra příběhu je mrazivá, máte pocit, že jste se ocitli na odlehlém a zasněženém místě jako samotní aktéři a snažíte se odhalit pravdu, která je ukrytá mezi zdmi kaple, kde jsou ubytováni. Začínají se zde totiž už od první chvíle příjezdu dít podivné a nevysvětlitelné věci, které hlavním postavám naženou hrůzu. Jakmile se rozhodnou za nepříznivého počasí strašidelné a hrůzu nahánějící místo opustit, zkomplikování situace jim ztíží podmínky k odjezdu.

Už od prvních přečtených stránek se vám v hlavě začnou postupně tvořit teorie, co by se za příběhem tohoto rozměru mohlo skrývat. Je vám jasné, že každý aktér příběhu něco skrývá, důvody však nemáte možnost rozklíčovat. Autorka vás již od počátku dokonale vodí za nos, manipuluje s vámi a umně vás staví do pozice, kde vás zrovna potřebuje mít. Když jen tak mezi řádky pochopíte, kdo se skrývá pod nevýraznou třetí postavou, zůstane vám rozum stát. Ke konci do sebe začnou jednotlivé dílky zapadat a utvářet vám mrazivé pozadí příběhu, které je až téměř šokující.

Závěr a rozuzlení příběhu působily trochu překombinovaně a neuvěřitelně, pomyslnou tečkou byl epilog, který autorka mohla vynechat. Nicméně klady spatříte především ve vypravěčském stylu autorky, její schopnosti omotat si čtenáře a předestřít jim napínavý příběh plný překvapivých zvratů. Pokud se autorka vyvaruje aspektům, které narušují reálnost příběhu, velmi pravděpodobně budou její další knihy přijaty čtenáři pozitivněji.

Pokud vyhledáváte v příbězích nevyřčená tajemství sahající mnohdy hluboko do minulosti a baví vás psychologicky laděné příběhy, rozhodně se poohlédněte po této knize.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Báře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Alice Feeney, originální název: Rock Paper Scissors (2021), překlad: Michaela Martincová, nakladatelství: Cosmopolis, rok vydání: 2022, počet stran: 320