V dnešní době se to knihami s podobným námětem – lež v jakékoliv podobě – jenom hemží. Přiznám se, že už si kolikrát nemůžu zapamatovat název knihy, se lžemi všeho druhu se totiž roztrhl pytel. Na této knize mě však zaujalo kladné hodnocení, takže jsem se do ní s chutí pustila. Očekávání byla až příliš velká.


Přesídlení do nového města pro ně mělo znamenat nový začátek. Když Kelsey poprvé odvádí svou malou dcerku do nové školky, v nejmenším netuší, že se všechno brzy obrátí v noční můru.

Odpoledne totiž ve školce o holčičce nikdo nic neví. Žádné záznamy o jejím nástupu, žádný důkaz, že by tam jen před několika málo hodinami s matkou vůbec byla. Tím však spirála děsivých událostí teprve začíná.
Jakmile se Kelsey pokusí zkontaktovat svého manžela, zjistí, že zmizel i on. Nedá se mu dovolat a podle vedení školy, kam měl nastoupit jako nový zaměstnanec, nabídku práce nikdy nepřijal.

Tohle všechno Kelsey alespoň tvrdí, když je k případu povolán detektiv Paul Ryan. Tomu tu však od začátku něco nesedí a začíná si v její výpovědi všímat děr. Možná, že je Kelseyin manžel skutečně zapojený do únosu dcery, ale čím déle Paul s vyšetřováním pokračuje, tím více nesrovnalostí nachází. A pravda…

Pravda je pohřbená pod hluboko skrytými, důkladně střeženými tajemstvími, která nikdy nemají vyplout na povrch. A možná je pravda ještě o poznání víc znepokojující, než si detektiv Ryan vůbec dovedl představit.


Když se jednoho dne Kelsey Jenningsová rozhodne vyzvednout svou dceru Mikaylu ze školky dříve, netuší, že se brzy začne odehrávat její nejhorší noční můra. Ve školce totiž o holčičce nikdo nic neví. A co hůř – nejsou zde ani záznamy, že by snad holčička někdy do této školky nastoupila. Když se Kelsey chce zkontaktovat se svým manželem Malcolmem, zjistí, že zmizel i on. U vedení školy, do které měl nastoupit jako nový zaměstnanec, zjistí, že nabídku práce nikdy nepřijal. K případu je ihned přivolána policie a rozjíždí se velké pátrání. Hlavní vyšetřovatel Paul Ryan má však podezření, že Kelsey nemluví pravdu. Nachází totiž trhliny v její výpovědi. O co tu jde? Že by Malcolm unesl svou dceru?

Už od prvních stránek se rozjíždí příběh, kdy nevíte, čemu věřit. Autorka zvolila dva pohledy vyprávění – na jedné straně sledujeme Kelsey, která se ocitla v situaci, která je pro každého rodiče noční můrou. Na druhé straně sledujeme policejního vyšetřovatele Paula Ryana, který se snaží malou Mikaylu najít a odhalit, co Kelsey skrývá. Čtenář pomalu odkrývá různé střípky, které podtrhávají jeho malé jistoty, záchytné body, protože tuší, že všechno může být lež. Spolehnout se snad může jedině na policistu, který však zklame jako muž. Zároveň se v hloubi duše trýzní vinou, neboť kdysi zmizela jeho mladší sestra, kterou měl jako starší bratr chránit.

Děj mě velmi bavil až na drobné zaváhání policisty Ryana, a to až do 220. strany, kdy skončila první část. Poté se rozjel velmi překombinovaný příběh, tak neuvěřitelný, že jsem až žasla. Pointa byla chytře vymyšlená, když se zpětně vrátím na začátek příběhu, vše najednou začne dávat smysl. Opravdu je mi líto, že se autorka nevyvarovala touze mít v příběhu vše. Propojení obou dějových linek mělo být zřejmě jakýmsi vyvrcholením příběhu, za mě to bylo jeho pohřbení. Nakonec nebylo ani vše vysvětleno a ráda bych dostala odpovědi na některé otázky. Rozčilovaly mě i neuvěřitelné scény, kdy těžce zraněný člověk po pár hodinách odchází z nemocnice na reverz. Lituji poslední třetiny, která mě už ani nebavila číst.

Věřím však, že se knížka bude líbit nejedné čtenářce. Nejednalo se skutečně o špatnou knihu, nápad byl výborný, ale s koncem spokojená bohužel nejsem.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: J. M. Winchester

překlad: Hana Sichingerová

originální název: Last One to Lie (2020)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

počet stran: 304

ANOTACE