Na první pohled mě zaujala obálka, takže jsem se rozhodla knihu zkusit. Až poté jsem zjistila, že se jedná o třetí díl série. I přesto jsem do knížky šla a nelituji, ba naopak.

Agent FBI Reed Markham se dozvídá šokující tajemství o svém původu, které otřese vším, co si myslel o vlastní rodině a senátoru Angusi Markhamovi. Rozhodne se vypátrat vraha své biologické matky, která byla před 40 lety brutálně zavražděna. Malý Reed, tehdy ještě jako miminko, ležel ve vedlejším pokoji, když jeho matku bezcitně ubodali. Všechny stopy již dávno vychladly, ale Reed s pomocí své, nyní suspendované, kolegyně Ellery Hathawayové se rozhodne znovu vyslechnout všechny svědky, ale i domnělého vraha, který nebyl nikdy potrestán ani odsouzen.

Přiznám se, že jsem od této knihy mnoho neočekávala a nakonec jsem velmi příjemně překvapená.

Styl, jakým autorka píše, i postavy, kterým vdechla život, vás prostě musí zaujmout. Hlavní hrdinkou je Ellery Hathawayová, o které se dozvídáme, že byla vězněna a mučena Francisem Cobenem, z jehož spárů ji zachránil právě agent Reed Markham, na kterého se autorka v tomto díle zaměřila. I přes pohnutou minulost se z Ellery nestala zahořklá žena, ale má touhu bojovat a život si vychutnávat, i když ne vždy je to jednoduché. S Reedem mají zvláštní vztah – pojí je pouto nejen oběti a zachránce, ale zdá se, že je mezi nimi ještě něco hlubšího. Linka mezi těmito vyšetřovateli byla nenásilná a nijak z detektivního příběhu nevyčnívala. Obě postavy jsou napsané velmi dobře a myslím, že si je snadno oblíbíte, především Ellery. Skvěle vykreslené postavy totiž vytváří skvělý příběh. Platí to i zde.

Líbila se mi i hlavní dějová linie zaměřující se na 40 let starý případ Reedovy matky Camilly, která byla brutálně ubodána. Vyšetřování se zaměřilo především na výslechy tehdejších svědků, biologické stopy již nebylo možné totiž s odstupem věku zkoumat a vyšetřovatelům tak moc možností nezbývalo mimo prostudování vyšetřovacího spisu. Jedinou vadou na kráse bylo, že jsem celkem brzy odhalila pachatele i motiv a rozčilovalo mě, že Reeda ani Ellery tato možnost nenapadla – snad až v úplném závěru.

Blížící se konec budil dojem, že nepřinese nic překvapivého, ale autorka si pro čtenáře připravila ještě jeden zvrat. Šok to pro mě rozhodně byl, ale s odstupem času mi přišel trochu nereálný.

Tato kniha i přesto, že se jedná o třetí díl série, má jednu výhodu – nemusíte číst předchozí díly, abyste byli v obraze. Autorka vás se vším důležitým obeznámí. Já jsem se po přečtení tohoto dílu rozhodla vrátit se i ke dvěma předchozím – zaujala mě totiž postava Ellery, o které se chci rozhodně dozvědět více. Nenechám si ujít ani následující díly.

Pokud tedy hledáte detektivku/thriller s výborně napsanými postavami, rozhodně si nenechte ujít tuto sérii. Myslím, že nás autorka do budoucna ještě hodně překvapí.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Joanna Schaffhausen

překlad: Boleslav Ryljak

originální název: All the Best Lies (2020)

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

rok vydání: 2020

počet stran: 344

ANOTACE