Druhé setkání s Pipou Fitz-Amobiovou jsem si opět nemohla nechat ujít. První díl s názvem Návod na vraždu pro hodné holky mě oslovil nejen tématem, ale i zpracováním, takže jsem se s chutí vrhla i na pokračování. Autorka opět boduje výborným zpracováním a originálním pojetím v čele se sedmnáctiletou studentkou, která se ve volném čase věnuje pátráním po pohřešovaných osobách (bráno s nadsázkou samozřejmě).

Upozornění: Pokud nemáte přečtenou knihu Návod na vraždu pro hodné holky, dále nečtěte pro možné spoilery.

V prvním díle, který si můžete připomenout zde, vyřešila Pipa s pomocí kamaráda Raviho zmizení Andie Bellové a zdánlivé sebevraždy Raviho bratra Sala. Natočila o tom populární podcast, který má přes šest set tisíc sledujících. Když Pipu osloví spolužák a zároveň blízký kamarád Connor, že se z rozlučkového večírku nevrátil jeho starší bratr Jamie, s tím, že se o něj on i jeho matka velmi bojí, a poprosí ji, aby ho našla, zpočátku odmítne. Vzpomene si totiž na předchozí pátrání, kvůli kterému přišla o nejbližšího člena rodiny, a jí samotnou stálo málem život. Brzy si to však rozmyslí. Connor i Jamie jsou nejen její sousedé, ale především kamarádi a ti se ve štychu nenechávají. K pátrání po pohřešovaném Jamiem použije svůj podcast, který má mnoho sledujících a je tak větší šance najít svědky, kteří by mohli pomoci objasnit Jamieho zmizení. Pipa začíná pomalu odhalovat Jamieho osobní život…

Autorka zpracovala opět velmi originálně a nápaditě vyšetřování po pohřešované osobě v čele se sedmnáctiletou studentkou Pipou, která se čtenářům představila už v prvním díle, v němž vyšetřovala zmizení Andie Bellové pomocí závěrečné práce. V tomto díle se také promítnou moderní prvky, které jsou v poslední době populární u posluchačů, jimiž jsou podcasty získávající si čím dál větší oblibu. Podcast s názvem Návod na vraždu pro hodné holky, který natočila Pipa, si získal mnoho posluchačů. Úspěch využije při novém pátrání.

Zpočátku se mi knížka četla trochu těžkopádně, vzpomínala jsem na události z předchozího dílu a postupně si vybavovala střípky, které mi pomohly připomenout předchozí děj i postavy. Chvíli mi tedy trvalo ponořit se do děje a naladit se na moderní vlnu. Nepamatuji si už přesně, ve kterém okamžiku se to zlomilo, a já se nemohla od příběhu odtrhnout. Příběh nabral spád, nechybělo napětí i překvapivé momenty. Autorka píše velmi čtivě, vůbec není poznat, že se jedná o její teprve druhý román. V některých scénách a větách však lze rozpoznat její nízký věk a jde vidět, že ty zkušenosti nabyté věkem chybí. Ale myslím si, že se to bude určitě zlepšovat.

Co se týče postavy hlavní hrdinky, k některým jejím výstřelkům v chování jsem pochopení bohužel neměla. Hlavně v druhé polovině knihy činila dle mého nepochopitelné excesy v chování. Nějak mi to k této postavě nesedělo. V prvním díle mi byla Pipa sympatičtější.

Vypíchnout však musím zpracování příběhu, které nadchne především mladší čtenáře, pro něž je tato kniha v prvé řadě určena. V knize najdeme tedy nejenom úryvky z podcastu, ale i fotografie např. předmětu doličného nebo velmi povedenou skicu ze soudního jednání.

I přes drobné nedostatky se jedná o velmi povedený příběh, který zaujme širší spektrum čtenářů. Doporučuji jako čtení pro horké letní dny.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Holly Jackson

překlad: Karolina Medková

originální název: A Good Girl, Bad Blood (2020)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 352

ANOTACE