Kdo by neznal světoznámého geniálního vědce a teoretického fyzika a zakladatele kosmologie Stephena Hawkinga? Troufám si říct, že jen málokdo. A přesně o něm je tento komiks s prostým názvem Hawking, díky němuž vám bude hned jasné, o kom je vlastně řeč. Mnozí z vás ho znají jako drobného pána upoutaného na kolečkové křeslo mluvícího pomocí elektrického hlasového syntetizátoru. V 21 letech mu byla totiž diagnostikována ALS (amyotrofická laterální skleróza), kvůli které postupně ochrnul. Jeho mysl však byla po celý život v plné síle a díky ní se mohla přepsat historie vesmíru.
Komiks začíná informací, že Stephen Hawking se narodil o 400 let později než slavný fyzik a astronom Galileo Galilei. Těžko říct, zda nějakým způsobem ovlivnil tento fakt geniální mysl Stephena Hawkinga, jejíž schopnosti se měly teprve časem rozvinout. Důležité však je, že k tomu došlo.
Tento zajímavě zpracovaný komiks se předně věnuje vědecké činnosti slavného vědce a jeho velkým objevům, a to velmi zevrubně, ale nezapomíná ani na jeho pestrý osobní život. Vskutku zajímavý příběh a navíc zabalen do atraktivního kabátku, tedy zpracován do formy komiksu.

Je všeobecně známo, Stephen Hawking byl velký šprýmař a uměl si udělat sám ze sebe legraci, ve společnosti byl oblíbený, a tak byl vlastně předurčen k tomu, aby se stal populární celebritou. Napomohly k tomu také knihy, které vydal. První z nich s názvem Stručná historie času, vydaná poprvé v roce 1988 a poté přeložena do více než čtyřiceti jazyků, se stala světovým bestsellerem. Autor se v ní snažil co nejsrozumitelněji odpovědět na otázky o vesmíru, kde se vzal a kam směřuje, zda lze cestovat časem apod. I další knihy se setkaly s pozitivním ohlasem. V roce 2014 byl natočen životopisný film režiséra Jamese Marshe s názvem Teorie všeho, který vypráví výjimečný a neuvěřitelný příběh Stephena Hawkinga, jednoho z největších géniů, který kdy chodil po této planetě.
Když jsem dostala příležitost recenzovat tento komiks o slavném vědci, neváhala jsem ani na chvilku. Říkala jsem si, že přece jenom fyzika (která teda nikdy nebyla mým oblíbeným předmětem, bohužel) zpracovaná do komiksu bude lépe stravitelnější, než psaný text. S tím souhlasím. Autorům se totiž podařilo téměř nemožné, a sice koncipovat příběh tak, aby ho pochopil i laik – tedy víceméně tu první část. Bohužel s každou další stranou, resp. obdobím, na která komiks autoři rozdělili, a jedná se tak o jakési kapitoly, to bylo čím dál tím horší. Obrázky jsou někdy nad tisíc slov. V mnoha případech tedy. Bohužel ne vždy jsem byla s to pochopit všechny vzorečky a výpočty a později jsem měla tendence je přeskakovat. Kvůli tomu jsem musela své hodnocení snížit. Jinak se mi komiks velmi líbil a myslím, že mě i dost obohatil o mnoho zajímavých informací.
Pokud tedy máte rádi komiksy a vědu, tato kniha vám bude ideálním společníkem.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Jim Ottaviani
ilustrace: Leland Myrick
překlad: Michal Šmíd
originální název: Hawking (2019)
nakladatelství: Grada
rok vydání: 2020
počet stran: 304
22 srpna, 2020 v 2:47 pm
Tenhle komiks mi přijde jako skvělá cesta pro ty, kteří se o osobě Stephena Hawkinga chtějí dozvědět víc a přitom nemají chuť do obsáhlých životopisů. 🙂 I podle tvých fotek vypadá, že je kniha opravdu pěkně zpracovaná.
23 srpna, 2020 v 6:34 pm
Souhlasím 🙂 Četlo se to rychle a dobře, takže ideální pro ty čtenáře, kteří nechtějí strávit x hodin u dlouhých knih.
24 srpna, 2020 v 9:42 am
O tomhle komiksu jsem hodně na recenzi přemýšlela, ale měla jsem v té době málo času a teď mě to mrzí ještě víc. Ty ilustrace se mi osobně moc líbí. Ty vzorečky by mě asi taky trochu vyváděly z konceptu, ale myslím si, že tenhle „atraktivní kabátek“ jak píšeš, je prostě v současnosti super věc! 🙂
29 srpna, 2020 v 2:20 pm
Chápu, taky občas se rozhodnu do některého recenzáčku nejít a pak mě to mrzí. Ale nic není ztraceno, třeba se časem k tomu komiksu nějak dostaneš 🙂