Mizející dívky byly hitem mezi čtenáři, nevyhnula jsem se tomu ani já, takže když mi bylo nabídnuto pokračování s názvem Dívka beze jména, neváhala jsem ani na okamžik.

Detektiv Josie Quinnová je přivolána k případu brutálně napadené ženy a zmizelého novorozence. Nikdo netuší, co se zde přesně odehrálo, ale stopy ukazují na domácí porod a násilné odebrání novorozeného dítěte rodičce. Případ se zamotá o to víc, když je na jiném místě objevena záhadná mladá žena, která si nepamatuje, kdo je a jak se zde ocitla. Stopy odhalí, že tajemná žena musí mít něco společného s případem uneseného novorozence. Mladou neznámou ženu svírá strach o vlastní život – je možné, že amnézii pouze předstírá? Indicie ukazují, že spojovacím článkem mezi oběma případy bude někdo mnohem mocnější a vlivnější, než se mohlo zdát na první pohled. Josie začne mít na případu osobní zájem, což pro ni může představovat mnohem větší komplikace. Vyřeší tento případ včas a najde ztracené novorozeně?

Hned první problém mám bohužel s názvem, který jsem si za žádných okolností nemohla zapamatovat. Dívek v názvu knih je velké množství, v dnešní době se jedná bohužel již o klišé, které mi trochu leze na nervy. Pochválit však musím nádhernou obálku, která je se svými podzimními tóny balzámem pro oči. Líbí se mi mnohem víc, než předchozí obálka Mizejících dívek.

V této knize se opět setkáváme s Josii Quinnovou, silnou hlavní hrdinkou, která se nám představila už v Mizejících dívkách. Její život nebyl procházka růžovým sadem, ale teď, zdá se, ji čeká hezké životní období v souvislosti s přípravou na svatbu. Její nastávající Luke se však chová jaksi zdrženlivě, ale Josie to připisuje tragické ztrátě jeho dobrého přítele.

Po Mizejících dívkách jsem se těšila na další podobný případ, ač k tomu předchozímu jsem měla pár výhrad. Bohužel tentokrát mám těch výhrad více. Musím konstatovat, že Dívka beze jména byla ještě o něco horší než Mizející dívky.

Už od prvních stránek jsme vrženi rovnýma nohama do případu, což musím na autorce opět ocenit. Musím jí však vytknout velké množství postav, ke kterým nejen, že jste si nedokázali vytvořit jakýkoliv bližší vztah, ale později vám dělalo problém si je byť jenom zařadit. S každou další stranou se objevila nová postava na úkor jiné, která zemřela. Více mrtvých se objevilo snad už jen v Midsommeru. Děj se více a více zamotával a stával se nepřehledným. S odkrýváním zápletky se příběh stával méně realistický, až převládla překombinovanost, která celkový příběh srazila o stupeň níže.

Jediná postava, která by stála za zmínku, je hlavní hrdinka Josie Quinnová. Opět se s dravostí sobě vlastní pustila do případu, do něhož byla osobně zainteresovaná. Myslím si, že ve skutečnosti by ani na podobném případu pracovat nemohla. Ovlivňovaly ji emoce a kolikrát ve svém rozhodnutí zbytečně chybovala. Docela jsem se divila, že jí to procházelo po celou dobu a i když její kolegové vznášely námitky, nikdo proti tomu nic neudělal. Je s podivem, že nad sebou neměla nějaký dozor či nadřízeného.

Vyzdvihnout však musím ohromnou čtivost a krátké kapitoly, díky kterým příběh svižně postupoval vpřed. Hluchá místa jsem téměř nezaregistrovala a užívala si napínavé scény, nicméně asi uprostřed knihy jsem zaznamenala, že už je všeho moc (postav, možných zápletek) a přestávala se soustředit. Je škoda, že nakonec po všech nadšených komentářích a recenzích musím hodnotit jen průměrně, ale víc než průměr to podle mého názoru nebyl. Bohužel. Uvidím, zda se nakonec pustím do třetího dílu, který by měl vyjít na podzim.

Pokud vám tedy nevadí příliš mnoho postav a zbytečných úmrtí, rádi přivřete oči při nereálnosti zápletky a po přečtení prvního dílu jste byli nadšeni, myslím, že nakonec nemůžete prohloupit. Náročnější čtenáři by měli tuto knihu raději vynechat.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Lisa Regan

překlad: Kateřina Elisová

originální název: The Girl With No Name (2018)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 384

ANOTACE