Kniha Dítě „L“ byla další z možností si přečíst zajímavou thrillerovou produkci z nakladatelství Katto, za kterou mnohokrát děkuji. Obálka v souvislosti s anotací působila tajemně až hrozivě, takže jsem neváhala a s chutí se do tohoto psychothrilleru pustila. Jak mé hodnocení dopadlo, si můžete přečíst níže.

Je tomu už třicet let, kdy byla mladá psycholožka Anne požádána, aby se zapojila jako konzultantka do případu Dítěte L. Tehdy ještě netušila, že ji setkání s Laurie změní celý život. Laurie a její bratr zažili trauma, se kterým se dětská mysl může jen těžko vyrovnat. Šance tu však je. Spolu s Edem Kowalskym musí vyhodnotit, zda bude vhodné Laurii umístit do náhradní rodiny či nikoliv. Až příliš pozdě si Anne uvědomí fatální chybu, kvůli které vyhasne lidský život.

V druhé dějové linii, která nemůže být více odlišná od té první, sledujeme Amiru, Sarah, Paulu, Ewana a Charlieho, kteří spolu pracují již roky. Důvěrně se znají, vědí podrobnosti o svých soukromých životech i nočních můrách. Vše se změní v okamžiku, kdy je propuštěna jejich dosavadní nadřízená a na její místo je přijatá nová, která má za úkol restrukturalizovat oddělení. Jejich vzájemné vztahy dostávají první trhliny, na povrch vyplouvají jejich skutečné povahy, a to i u dosud přátelských kolegů. Nabídka na povýšení rozehraje intriky, které povedou k tragickému konci…

Autorka napsala dvě různé dějové linie, které se v závěru protnou a odhalí příběh, ze kterého mrazí. Škoda, že obě dějové linie se sobě nevyrovnají. Zatímco stránky s psycholožkou Anne, která pomalu odhaluje trauma, jež utrpěla Laurie spolu s jejím bratrem (i když překvapivě každý úplně jiným způsobem), budou ubíhat pod rukama a vy budete chtít vědět víc a víc, bohužel dějová linka odehrávající se převážně v kanceláři už takovou razanci mít nebude. Rozehrává se totiž velmi pomalu, střídají se pohledy mnoha postav, kdy budete mít občas problém si postavy a jejich charaktery zapamatovat. Nejednou se mi stalo, že při čtení z pohledu určité postavy jsem v jeho průběhu zapomněla, o které postavě právě čtu a musela se vracet na začátek kapitoly. Chápu, že při tomto množství postav autorce déle trvalo čtenáře zasvětit do jejich soukromého i pracovního života. Zápletka se však odvíjela velmi pomalu až zdlouhavě.

Podle názvu i obálky jsem očekávala, že se příběh bude převážně odehrávat mezi sociálními pracovníky či psychology, což nakonec bylo zcela jinak. Přesto i přes počáteční pomalé se rozvíjení zápletky mezi manažery si mě příběh získal. V poslední třetině sice čtenář (pravděpodobně) odhadne rozuzlení zápletky, které vede k jedinému možnému (a pro mnohé šokujícímu) závěru, přesto autorka dokázala překvapit nečekaným zvratem. Dalším plusem je i autorkou pomalu budované napětí, které ke konci výtečně graduje.

Pokud si tedy chcete užít psychothriller založený na intrikách odehrávajících se na pracovišti jedné společnosti, ve kterém se pomalu buduje napětí, zároveň plynou dvě naprosto odlišné dějové linky, jejichž propojení je klíčové, rozhodně se zaměřte na Dítě „L“, které vás svým mrazivým příběhem jistojistě překvapí.  

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 1.png.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Stanislavě Holomkové z nakladatelství Katto. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Tammy Cohen

překlad: Tereza Ledecká

originální název: When She Was Bad (2016)

nakladatelství: Computer Media

značka: Katto

počet stran: 352

ANOTACE