Když mi přišla kniha Červená je přece fajn s podtitulem Neuvěřitelné mýty a fakta o menstruaci, kterou napsala a nakreslila výtvarnice Lucia Zamolo, k recenzi, byla jsem mírně překvapena. Nějak mi totiž ušlo, že tato kniha měla u nakladatelství Slovart vyjít, a to i přesto, že většinou sleduji, jaké knihy se chystají v nejbližší době vydat. Ukázala jsem ji manželovi a ten převrátil oči se slovy „A to jako budeš číst?“. Ano budu, proč taky ne. 

Všichni vědí, co je menstruace (a ženy obzvlášť) a přesně o tom je celá tato vtipně pojatá kniha, se kterou se autorka snažila prolomit tabu, která kolem menstruace všeobecně panují. Rovněž se dozvíte, jaké nesmysly se dříve o menstruaci povídaly, proč byly ženy nečisté (špinavé), ale také se dozvíte holá fakta, resp. co se s ženským menstruujícím tělem v tu chvíli děje. 

Tato převážně obrázková knížka má pouhých 96 stran a přečtete ji na jedno posezení. Vtipným a odlehčeným způsobem se autorka snažila poukázat na to, že není se zač stydět, protože menstruace vlastně znamená život.  

Kniha je určená zejména dospívajícím dívkám, které ještě netuší, co je čeká, anebo už sice vědí, ale rády by se dozvěděly více informací. Jak už bylo řečeno, informace jsou podány zábavnou formou, která mladé slečny zaujme a zmírní jejich obavy.

Kniha je sice určena (jak sama autorka v anotaci uvádí) pro holky i pro kluky, ale neumím si představit, že jdu do obchodu a kupuji tuto knihu pro svého syna, až nadejde ten správný čas. Pro holky je však vynikající a mít kdysi možnost se k podobné naučné knížce dostat, prožívám své začátky s menstruací lépe. Teď v tomhle věku mi kniha již bohužel nic nedala a nic nového či snad převratného jsem se nedozvěděla. I přesto byla nejzajímavější část věnující se historickým (především jak jinak než mužským) pohledem na menstruaci, proč byly ženy nazývány špinavé a nakonec vás zarazí, že ta historie, o níž je v knize řeč, není zas tak úplně dávná.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Janě Kaizrové z nakladatelství Slovart. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

* * *

autor: Lucia Zamolo

překlad: Eva Marková

originální název: Rot is doch schön (2019)

nakladatelství: Slovart

rok vydání: 2020

počet stran: 96

ANOTACE