Zajímavý název, atraktivní obálka a fakt, že se jedná o povedený psychothriller, mě přesvědčily o tom, že jsem knihu s velkým očekáváním otevřela. Jak dopadlo mé hodnocení, si můžete přečíst níže.


Alison má na první pohled vše, co si žena může přát: oddaného manžela, krásnou sedmiletou dcerku, moderní dům i slibně se rozvíjející právnickou kariéru. Jako obhájkyně dokonce dostane na stůl svoji první vraždu. Kauza se zdá až směšně jednoduchá – manželka v afektu ubodala svého muže. Na první pohled jasný případ, ale Alison tuší, že za zkratovým jednáním tiché Madeleine stojí silný impulz. Rozhodne se obžalovanou ženu zachránit a vymoci pro ni co nejmírnější trest. A třeba se jí podaří zachránit tím i sebe, protože čelí vlastním démonům – nedokáže odolat alkoholu a svému kolegovi, na kterém je sexuálně závislá. A někdo o nich ví a vyhrožuje, že ji připraví o všechno, co je jí drahé. Což se mu začíná dařit…


Autorka sice nezvolila nijak originální postavu ani prostředí, příběh si vás však získá svou ohromnou čtivostí. Nad počínáním hlavní postavy Alison, která svůj příběh vypráví prostřednictvím první osoby, budete už od počátku kroutit hlavou. Nepoučitelná Alison dělá jednu chybu za druhou, a to i přesto, že doma na ni čeká oddaný manžel a milující sedmiletá dcerka. Zdání většinou klame a na světlo se dostávají trhliny, které kazí dojem navenek dokonalého manželství. Alison udržuje mimomanželský vztah založený pouze na sexu a i když ví, že to, co dělá, je špatné, nemůže ba ani nechce se ho vzdát.

Zajímavostí na této knize je ukázka jedné nesympatické postavy vedle druhé, těžko si k nějaké budete utvářet vztah a fandit budete snad jen dcerce Alison. O to více vás však zaujme, kterým směrem se příběh bude vyvíjet. Zhruba v polovině můžete nabýt podezření, že i postava, která navenek působí uhlazeně, nebude taková, jaká se na první pohled zdá. Často si řeknete: „Alison, vzpamatuj se!“, bohužel vás vyslyší až na konci.

Co se týče právního případu, v němž Alison vystupuje jako obhájkyně, a který má v knize taky svou roli, nečekejte nic převratného, a to včetně rozuzlení. Zajímavé však bylo nahlédnout mezi právnické a soudní prostředí v Anglii.

Na prvotinu se jedná o velmi povedenou knihu, určenou spíše čtenářkám. Pokud tedy hledáte čtivý psychothriller s bizarními postavami, zajímavým vývojem a překvapivým koncem, rozhodně sáhněte po Krvavém pomeranči.  

Čtete rádi tzv. psychothrillery pro ženy?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Harriet Tyce

překlad: Jana Vlčková

originální název: Blood Orange (2019)

rok vydání: 2019

nakladatelství: Ikar

počet stran: 320

ANOTACE